Registracija
Ako imaš Voyo pretplatu, registriraj se istim e-mailom i čitaj net.hr bez oglasa! Saznaj više
Toggle password visibility
Toggle password visibility
Već imaš račun?
Obnovi lozinku
'NIŠTA SE NEĆE DOGODITI' /

Mali distributeri reagirali na Plenkovićevu 'prijetnju' ukidanja mjera! 'Samo naprijed'

Tržište samo po sebi ograničava rast cijena i priče da bi bez državne kontrole cijene eksplodirale jednostavno ne stoje

Google Dodaj net.hr među omiljene izvore na Googleu
VOYO logo
VOYO logo

Na premijerovo pitanje: "A da ukinemo mjere za gorivo? Što ćemo onda?", odgovor malih distributera je jednostavan - samo naprijed. Ništa se neće dogoditi. Tržište je već pokazalo da katastrofičnih scenarija nema.

​Najbolji dokaz za to je ono što se dogodilo u srpnju 2025., kada je Vlada nakon višegodišnje kontrole vratila tržišno određivanje cijena goriva. Mjesecima nakon toga nije došlo do značajnijeg rasta cijena. Zašto? Zato što cijene na tržištu ne određuju mali distributeri, nego najveći igrači, prije svega INA i Petrol, a ostali ih moraju slijediti žele li opstati, objasnili su.

​Mala benzinska postaja okružena Ininim i Petrolovim crpkama ne može jednostavno podići cijenu za pet ili šest centi po litri ako veliki to ne učine. Kupci bi odmah otišli tamo gdje je gorivo jeftinije. Zato tržište samo po sebi ograničava rast cijena i priče da bi bez državne kontrole cijene eksplodirale jednostavno ne stoje.

Pozivaju Vladu da ukine kontrolu cijena

​Poseban problem sadašnjeg sustava jest to što se veleprodajne cijene mijenjaju svaki tjedan, dok se mozda zbog ljenosti nekih u vladi  maloprodajne mijenjaju svaka dva tjedna. Naime, kada svjetske cijene naglo porastu, a maloprodajna cijena ostane zamrznuta od prošlog tjedna, distributeri su prisiljeni prodavati s negativnom maržom, nerijetko i ispod nabavne cijene.

​Paradoksalno je da premijer proziva one koji navodno "previše zarađuju", dok je upravo Vladin model doveo do toga da distributeri često prodaju gorivo ispod nabavne cijene, što je protivno Zakonu o trgovini.

​Zato ponovno pozivamo Vladu da ukine kontrolu cijena goriva. Iskustvo iz srpnja 2025. pokazalo je da tržište funkcionira i da se nakon liberalizacije nije dogodio niti jedan od katastrofičnih scenarija kojima se javnost godinama plaši.

komentara
Komentiranje na Net.hr dozvoljeno je samo registriranim korisnicima. Ako se ne slažete s autorom teksta ili nekim tko je komentirao taj tekst to je u redu. Međutim, nije u redu vrijeđati ljude, diskriminirati, trolati, kršiti Pravila komentiranja i odredbe stavka 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima. Odgovorni ste za sve napisano u komentaru. Ovo je web portal kojeg posjećuje tisuće ljudi svakodnevno i s nekima se jednostavno nećete slagati. Zato se držite osnovnih pravila ponašanja i sve će biti ok.
VOYO logo
Još iz rubrike
Pročitaj i ovo
VOYO logo
VOYO logo
Regionalni portali
Još iz rubrike