Je li kuna na hrvatskoj kovanici eura ustvari škotska? Nakon brojnih upita da je pobjednički rad Riječanina Stjepana Pranjkovića vrlo sličan fotografiji škota Iaina Leacha - iz HNB-a poručuju:
"Komisija za novac hitno je pristupila provjeri idejnog rješenja hrvatske strane eurokovanice s motivom kune. Po završenoj provjeri, Komisija će o svojoj odluci informirati javnost."
Za svoj rad Pranjković je dobio 70 tisuća kuna, kako je osvojio još i dvaput drugo mjesto, ukupno 140 tisuća kuna. Magistar primijenjene umjetnosti objasnio je kako je radio.
"Pa napravio sam neke skice na papiru i tražio materijale i jednostavno slagao i gledao kako će najbolje odgovarati", kazao je Pranjković prije dva dana te dodao da ga je nagrada najviše privukla da se prijavi na natječaj.
Pranjković o svemu više ne govori, posebno nakon što je otkriveno da se na društvenim mrežama prošle godine raspitivao o obradi fotografije u Photoshopu. Iz Vlade ističu svi natjecatelji morali su priložiti izjavu kojom jamče da su vlasnici autorskih prava. Da je to pitan sjeća se i drugi pobjednik za kovanicu s likom Nikole Tesle.
"Među prvim pitanjima je bilo odakle je slika, i to je slika s Wikipedije, koja mi je služila kao uzor da bi nastao moj motiv Nikole Tesle", kazao je Ivan Domagoj Račić.
No, sliku je kaže skroz obradio.
"Kosu sam potpuno posložio po svom, po slici se ne bi dobro razlikovalo. Pa sam dodao svoje prijelaze, većina je moj doprinos", tvrdi Račić.
U jednoj od komisija bila je i Ira Payer, iz Hrvatskog dizajnerskog društva. Natječaj je kaže bio osuđen na propast, što su HNB-u i rekli. Bio je otvorenog tipa, bez kriterija, i stiglo je svašta od crteža na papiru do karikatura, u konačnom odabiru nije odlučivala.
"Ja ne bih upotrebljavala riječ plagijat već da to nije dizajn, to je improvizacija jedne mlade i neiskusne osobe. Tu nije bilo stručnog tijela koje je moglo to spriječiti ili prepoznati", kazala je Payer.
Oni koji su posumnjali o svemu su obavijestili škotskog
fotografa. On se inače bavi fotografijama životinja, a na svojoj
stranici ima preko 300 onih s kunama.
HNB-u je poručio da bi trebali povući novčanu nagradu i navesti
pravog autora fotografije. Ako krene u sudski postupak trebat će
se dokazati svaki detalj.
"Ovisi da li postoji element originalnosti je li se radi o
neovlaštenoj preradi te fotografije britanskog umjetnika, ili se
radi o inspiraciji kune na drvetu koja će se puno puta moći naći
u toj poziciji s glavom prema gore i repom dolje", kazao je
Dino Gliha, odvjetnik specijaliziran za autorska
prava.
Ali gdje je granica, i je li ona prijeđena, HNB tek treba
utvrditi.