KAKVA SMO MI TO ZEMLJA? /

Djevojčica nema ruku, a država joj ukinula invalidninu

Ema Kuzle je 80-postotni invalid, jer je rođena bez lijeve podlaktice, a sentar za socijalnu skrb joj je ukinuo pravo na osobnu invalidninu u visini od 1250 kuna, pišu 24 sata.

25.3.2015.
7:26
VOYO logo

Daruvarski Centar za socijalnu skrb ovoj je veseloj i bezbrižnoj 8-godišnjoj djevojčici početkom veljače ove godine ukinuo pravo na osobnu invalidninu u visini od 1250 kuna.

Emini roditelji misle da je daruvarski Centar "iskočio" iz uobičajene prakse, jer se takvo pravo u drugim Centrima priznaje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mislimo da je Centar donio pogrešnu i ishitrenu Odluku, kao i prije, kada smo nakon četiri godine uspjeli izboriti pravo na ono što našoj djevojčici pripada", govore majka Tanja i otac Berislav za 24sata.

Emini roditelji su nakon bezbrojnih žalbi i "natezanja" s daruvarskim Centrom, koje je trajalo gotovo četiri godine, uspjeli s 27. lipnjem 2011. godine izboriti to pravo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pune četiri godine komisija Centra za socijalnu skrb imala je stav da nedostatak ruke maloj Emi ne predstavlja teškoću u životu.

U pozitivnom rješenju koje su tada napokon dobili stajalo je da će se Ema morati ponovno vještačiti po navršetku sedme godine života.

Roditelji su očekivali da je to samo formalnost, jer se u Eminu slučaju nije ništa promijenilo. Ona je i dalje 80-postotni invalid, s istim potrebama i teškoćama. Od samostalnog obavljanja fizioloških potreba, higijene, odijevanja pa i drugog.

"Ništa se osim sastava komisije nije promijenilo. Prošli put smo godinama tražili da se u komisiju koja određuje ima li Ema prava kao i ostala djeca uvrsti liječnik fizijatar i tek kada su to napravili, a to je i zakonska odredba, Emi je priznato pravo na osobnu invalidninu. Ovaj put nisu, kako Pravilnik nalaže, za predsjednika komisije uzeli specijalistu medicine rada nego školske", kaže otac Berislav, dodajući, kako u rješenju nije navedeno evidentno oštećenje lokomotornog sustava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije priznavanja prava na osobnu invalidninu Emu, unatoč njezinu hendikepu, odbile su tri komisije da bi joj konačno četvrto vještačenje dalo za pravo.

I to kada su u Komisiju za ocjenu uvrstili liječnika fizijatra, kako to Pravilnik i traži. Pitanje je hoće li sada Ema i njezini roditelji prolaziti isti put, kako bi se na kraju za predsjednika komisije imenovao liječnik medicine rada, kako to nalaže Pravilnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U razgovoru s drugim roditeljima djece s oštećenjima 24 sata doznaju da se u posljednje vrijeme po cijeloj Hrvatskoj masovno i bez obrazloženja ukidaju osobne invalidnine te pravo roditelja na skraćeno radno vrijeme ili produljeni porodni dopust.

Prema zakonu, Ema u pravilu nema pravo na osobnu invalidninu jer nema višestruka oštećenja.

No u svakom slučaju bi trebala imati pravo na nešto drugo, poput prilagodbi, pomagala i slično, a čak i na neki oblik naknade, koja će njezinim roditeljima olakšati troškove.

I prije je u zakonu za djecu poput Eme postojala stavka da nemaju pravo na invalidninu, ali je država, ovisno o komisiji i Centru za socijalnu skrb, znala ipak biti fleksibilna i dodijeliti im to pravo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No očito novca nema, pa je stigla direktiva da se reže i ukida sve što se može. A kao i obično, uvijek se sve lomi na najslabijima. To tako ne bi smjelo biti u socijalnoj državi, zaključuju 24 sata.

nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo