Loše podstanare mogu otjerati jedino privatnom tužbom?!

22.3.2013.
12:59
VOYO logo

Slučaj nasamarenog najmodavca iz osječke Dubrovačke ulice kojem su podstanari ostali dužni 2.500 kuna za režije, a ukrali su mu i vrijedne stvari iz stana koji su dobili u najam, o čemu smo nedavno pisali, nije jedini.

O tome svjedoče brojni građani koji svoje nekretnine daju u najam. Među njima je i B. G. iz Osijeka koja je Glasu Slavonije ispričala da već treći mjesec nije dobila stanarinu, režijski troškovi nisu podmireni, a obitelj s dvoje djece koju je primila u stan, jednostavno, iz njega ne želi izići. Iako je slučaj prijavila policiji, preostaje joj tek privatna tužba, koja će ju stajati 2.000 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Poznati su mi slučajevi prevarenih najmodavaca. Obraćaju nam se, no mi im ne možemo pomoći, a tragedija za ovu našu zemlju je što se zapravo najmodavci doista nemaju kome obratiti. Unatoč nizu zakonskih propisa, nemamo zakon o stanovanju, točnije, odredbu kojom bi najmodavci bili bolje zaštićeni. Svoju situaciju pokušali smo riješiti i kod bivše ministrice graditeljstva Marine Matulović-Dropulić, koja nam je rekla da zakona ima dovoljno i da taj dodatni nije potreban", kaže Vladimir Stanić, predsjednik Udruženja stanara Osijeka.

Dodao je da bi taj problem mogao biti riješen uz pomoć nekoliko ministarstava i koordinaciju udruga stanara, no do rješenja situacije mnogi najmodavci trpe i za pomoć oko svoga slučaja jedino se mogu obratiti odvjetnicima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I osječkom odvjetniku Zlatku Zvonareviću poznati su sudski sporovi najmodavaca i podstanara. Uz isprike da su bolesni i imaju djecu, kaže, neki podstanari, jednostavno, ne žele izići iz unajmljenih prostora. Srećom, dodaje Zvonarević, ne radi se o pošasti takvih slučajeva, već o izdvojenim primjerima, za koje se zadovoljština mora tražiti jedino – sudskim putem.

Najmoprimac mora dokazati da je vlasnik nekretnine

Predaja stana u posjed naziva se postupak koji nastupa nakon tužbe najmodavca zbog nemogućnosti ulaska u svoj vlastiti ali iznajmljeni stan.

"Ako je zaključen ugovor o najmu stana, on se raskida i traži se predaja stana u posjed. Kad sud donese presudu, podstanari imaju rok od 15 dana za selidbu, a krajnji korak je deložacija", pojasnio je odvjetnik Zvonarević. Kaže i da se pravo na predaju stana u posjed dokazuje sporednim dokazima, a najmodavci su ti koji moraju dokazati da podstanar živi u njihovoj nekretnini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo