Kako piše Novi list, zbog Ugovora o etičkom oglašavanju lijekova koji pred njih stavlja nove financijske obveze, Hrvatska udruga inovativnih proizvođača lijekova (CARPC) i Hrvatska udruga poslodavaca – Udruga proizvođača lijekova (HUP-UPL) zatražile su hitan sastanak s ministrom zdravstva Darkom Milinovićem. Ministra smatraju odgovornim za, kako kažu, neprovediv i pravno dvojben dokument koji bi mogao naštetiti farmaceutskoj industriji, ali i pacijentima.
arti-201004140075006Prema tom ugovoru, koji "uvodi reda u odnos farmaceuta i liječnika", farmaceutske kuće moraju kvartalno uplaćivati HZZO-u tri posto svog godišnjeg prometa lijekovima, a u razgovoru s pojedinim liječnikom smiju provesti najviše 15 minuta mjesečno.
"Ugovor nije ni u čijem interesu, nije uvažio prijedloge farmaceutske industrije i ustvari samo potvrđuje monopolistički položaj HZZO-a, koji potpisivanjem ugovora uvjetuje uvrštavanje novih lijekova na listu. Zbog takvog odnosa, najveći dio tereta mogli bi podnijeti pacijenti, kojima ponekad život ovisi o lijekovima i činjenici da li su na listi", upozorava Sani Pogorilić, izvršni direktor CARPC-a.
Po tempu uvrštenja novih lijekova na listu koju pokriva zdravstveno osiguranje ionako kaskamo za zemljama Europske unije, pa bi nove prepreke u tom postupku dodatno otežale dostupnost novih lijekova hrvatskim pacijentima.
Kako Novi list neslužbeno doznaje iz farmaceutskih krugova, realno je očekivati da neki proizvođači lijekova, uglavnom velike inozemne kompanije, neće pristati na jednostrano uvođenje novih obveza kakve ne postoje nigdje u Europi. Takvima će HZZO, jasno je rečeno, uskratiti mogućnost podnošenja zahtjeva za uvrštenje njihovog lijeka na listu lijekova, što znači da bi pacijenti ostali zakinuti za nove lijekove koji će se pojavljivati na europskom tržištu.
Udruga pacijenata se ne zabrinjava
Da bi pacijenti mogli biti na šteti ako farmaceuti odbiju potpisati ugovor s HZZO-om, Udrugu hrvatskih pacijenata (UHP) ni najmanje ne brine. Glavno im je, kažu, da se riješi pitanje učestalih posjeta farmaceutskih predstavnika liječničkim ordinacijama.
"Toliko je lijekova na listi, više od 2,5 tisuće, da ćemo terapiju moći dobivati i ako neki izostane", ocjenjuje Marijo Drlje, predsjednik Udruge. Pacijentima je, kaže, dosta "bahatih manekenskih tipova" koji u radno vrijeme ulaze kod liječnika preko reda, kroz čekaonicu punu ljudi koji satima čekaju na pregled.
"To vrijeđa desetke bolesnika koji na pregled čekaju i više sati", ističe Drlje.
Sporni je ugovor pogodio i liječnike, koji su ga doživjeli kao uvredu.
"Uvredljivo je da se u ugovor stavlja da se liječnici moraju etički ponašati. Normalno da moraju, pa imamo uostalom svoj kodeks, kao i farmaceuti, i ako ga se svi pridržavaju ne treba biti problema", kaže Hrvoje Minigo, predsjednik Hrvatske liječničke komore (HLK), koji ne vjeruje da će se na taj način postići transparentnost u odnosu liječnika i farmaceuta te propisivanju lijekova.
"Stvar je osiguravatelja i ministarstva zdravstva da time ne izazovu poremećaj u opskrbi lijekovima. Ako se to dogodi, opet će teret pasti na liječnike", upozorava Minigo, te zaključuje kako je "onaj tko to donosi valjda procijenio da se takve stvari ne dogode".
Prethodni članci:
arti-201003160116006 arti-201003170104006 arti-201003160721006