Lijek kupuju za 25, a prodaju za 145 kuna!

Ako u ljekarni kupite lijek na kojem stoji cijena od tri eura, a vi ste ga platili deseterostruko više, s pravom vam se može dići kosa na glavi.

15.10.2010.
9:43
VOYO logo

Pokazuje to primjer vaginaleta Polygynax, namijenjenih liječenju upale rodnice i drugih ginekoloških problema, čija je cijena u ljekarni oko šest puta veća od cijene ispisane na proizvodu. Riječ je o lijeku koji nije registriran na hrvatskom tržištu, nego se nabavlja interventnim uvozom prema pojedinačnoj preporuci liječnika i plaća se iz vlastitog džepa.

Pacijentica koja ga je ovih dana kupila u jednoj zagrebačkoj ljekarni, platila ga je 145 kuna, da bi tek kasnije shvatila da na kutiji koju je dobila stoji cijena od 3,42 eura, ili u kunskoj protuvrijednosti 25 kuna. Kako je moguće da se cijena lijeka prilikom uvoza poveća za 580 posto?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Marža 30 posto cijene lijeka

Polygynax nije registriran na hrvatskom tržištu, nego je u fazi registracije, koja se očekuje u prvom kvartalu sljedeće godine. Uvozimo ga interventnim uvozom, preko sustava e-veledrogerija, odnosno preko druge ili treće ruke, što poskupljuje njegovu cijenu", kaže za Novi list Jakov Radošević iz Medike, jedne od četiriju veledrogerija preko kojih se ovaj lijek uvozi.

Radošević tvrdi kako lijek ne nabavljaju po cijeni od 3,42 eura, koja stoji na kutijici, nego da mu je nabavna cijena u veleprodaji između devet i 12 eura. Nakon što veledrogerija poplaća troškove uvoza i suglasnosti, verifikaciju u Agenciji za lijekove i drugu papirologiju, što cijenu podiže za još 0,5 posto, te pribroji vlastitu maržu od 15 posto, lijek u ljekarne stiže po cijeni od 85 do 90 kuna, kaže predstavnik Medike. Ljekarne imaju pravo naplatiti maržu od 30 posto cijene lijeka te PDV, i cijena ne može biti niža, tvrdi Radošević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jednaku kalkulaciju iznose i u veleprodajnoj tvrtki Alpha-medical.

"Interventni uvoz očito je područje koje nije zakonom dobro regulirano i daje prostora za manipuliranje cijenom. Bilo bi logično da lijek koji vani stoji tri eura, toliko stoji i u našim ljekarnama, ili da njegova cijena bude uvećana za maržu", kaže Mato Portolan, predsjednik Ljekarničke komore.

Portolan zaključuje da je ovo slučaj za farmaceutsku inspekciju Ministarstva zdravstva, koja jedina može utvrditi jesu li veleprodaja ili ljekarnik pravilno formirali cijenu.

Prethodni članci:

arti-201007280255006 arti-201003310031006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo