Nakon istezanja, prvašići iz Bregane su jedva dočekali učenje na tabletu. Svatko u razredu ima svoj uređaj i jako im se sviđa. Tableti stižu u sve škole, ne samo one koje su u eksperimentalnom programu Škola za život.
''Mnogo je platformi na kojima možemo raditi i koje su nam dostupne'', kaže Ružica Fabekovec, učiteljica u OŠ Milana Langa u Bregani.
No, u novoj reformi će ih biti četiri do pet na raspolaganju po razredu, najavila je resorna ministrica: ''Od prvog do četvrtog razreda u razrednoj nastavi, koriste se tableti u manjoj mjeri kako bi učenici imati priliku razviti tu finu grafomotoriku - crtati, pisati, računati''.
Digitalno neovisni trebali bi postati i nastavnici - svatko će imati svoje prijenosno računalo i projektor ili interaktivnu i pametnu ploču.
''Apsolutno podržavam tu ideju. Svi koji radimo u školi svjesni smo da promjene trebaju, hoće li se te promjene odviti baš u onom smjeru u kojem svi mi želimo, tek će vrijeme pokazati'', kaže Igor Matijašić, ravnatelj OŠ Milana Langa u Bregani .
Pokazat će da reforma neće ući u sve razrede svih škola. Po novim kurikulumima radit će prvi i peti razredi osnovne škole, ali i sedmaši na satima iz prirodnih predmeta. Reforma se tiče i prvog razreda gimnazije kao i strukovne četverogodišnje škole čiji predmeti vode prema obveznoj državnoj maturi'.
''To pznači da će se prvi put državna matura po novim kurikulumima održati 2022. i ona će biti prilagođena tim novim sadržajima'', najavljuje Divjak.
No, nisu svi nastavnici spremni za nove reforme, tvrdi predsjednik školskog sindikata Preporod Željko Stipić: ''To je samo na tragu toga da rješenje nije u početku osmišljeno cjelovito, već od situacije do situacije, stvari se mijenjaju. Ja osobno ne vjerujem da improvozacije mogu išta dobro donijeti našem školstvu''.
O reformi školstva ministrica Divjak je razgovarala s premijerom Andrejem Plenkovićem na sjednici posebnog Stručnog povjerenstva, a idućeg tjedna sastat će se s ravnateljima škola u sedam gradova diljem zemlje.