Svedska je, naime, 1999. godine usvojila Zakon o kupovini seksualnih usluga koji kriminalizira samo 'kupca' usluga, a ne i prodavatelja. Model je izazvao veliki interes u cijelom svijetu jer je doveo do smanjenja ucestalosti ulicne prostitucije za 60 posto. Znacajno su smanjene povezane vrste kriminala poput trgovine ljudima, pranja novca, nasilja i slicno, pise Glas Slavonije.
Svedski model omogucuje prostitutkama da prijave zlocin, suraduju s policijom kada se boje za vlastitu sigurnost, ili ako primijete da neka maloljetnica, imigrantica, ili zrtva nasilja obavlja taj posao bez da se boje hoce li biti kaznjene. Svedska je razvila i odlicnu mrezu suradnje s hotelima i vozacima taksija kako bi suzbila prostituciju.
Maria Arena, koordinatorica socijaldemokrata u Odboru za ravnopravnost spolova, naglasila je kako prostitucija koja je legalizirana u Nizozemskoj i Njemackoj, stvara poremecaj u ponasanju, te primjerice postaje normalno da se mladici iz okolnih zemalja odlucuju “kupiti” prvo seksualno iskustvo.
"Legalizacija prostitucije u Njemackoj dovela je samo do povecanja BDP-a za 5 posto, ali ne i do smanjenja stope nasilja i drugih oblika povezanog kriminala. Sramotno je kad politicari donose odluke samo u interesu profita, a potpuno zanemaruju socijalnu dimenziju i zlocin koji se cini nad vecinom tih nesretnih zena", kazala je Biljana Borzan.
Za model u kojemu bi bili kaznjeni samo "kupci” seksualnih usluga zalaze se i hrvatska pravobraniteljica za ravnopravnost spolova. U Hrvatskoj su zrtve kaznenih djela vezanih uz prostituciju iskljucivo zene, a istrazivanja pokazuju da su izlozene velikom stupnju nasilja.
"Kupcu" se radnja tretira kao prekrsaj. Naime, Kazneni zakon propisuje kazne za onoga “tko radi zarade ili druge koristi drugu osobu namamljuje, vrbuje ili potice na pruzanje spolnih usluga ili organizira ili omoguci drugoj osobi pruzanje spolnih usluga", i "za onoga tko drugu osobu radi zarade silom ili prijetnjom, obmanom, prijevarom, zlouporabom ovlasti ili teskog polozaja ili odnosa".
Od 48 ostecenih osoba u 2014., nije se radilo ni o jednom muskarcu, dok su prijavljene osobe (osumnjiceni pocinitelji) dvostruko cesce muskarci. O odnosu drustva prema zenama koje pruzaju seksualne usluge, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova istice: “Prostitucija u pravilu nije izbor, nego krajnja nuzda, i to je nesto o cemu drustvo najcesce nema razinu osvijestenosti da moze razlikovati i realno pojmiti tu distinkciju”.
U Hrvatskoj je, prema podacima MUP-a, klasicno oglasavanje prostitucije putem Interneta ili tiskovina, najzastupljeniji oblik organiziranja prostitucije.
http://www.glas-slavonije.hr/269328/1/Kupci-seksa-i-dalje-nekaznjeni-u-Hrvatskoj