Pedesetdvogodišnji Julius Kihar je u Klinici za ortopediju operiran 2004. godine, kada mu je i ugrađen umjetni kuk, a nakon tri godine počeli su ga mučiti jaki bolovi u tom dijelu tijela i problemi s hodanjem. Iako su znali da ima umjetni kuk, liječnici u Virovitici na to nisu obraćali pozornost.
Postavljena mu je dijagnoza ishijalgije, te danas svakodnevno pije osam različitih vrsta lijekova, mahom jakih analgetika. Da mu je propala kost koja drži protezu, te da mu treba hitna operacija, nitko mu u Općoj bolnici Virovitica nije rekao. Unatoč tome, HZZO se poziva na činjenicu da se u OB Virovitici obavljaju takve operacije kuka i prijevoz do Lovrana nemaju mu namjeru platiti.
Ne daju mu putni nalog Ne postoje medicinski razlozi zbog kojih biste mogli dobiti putni nalog za liječenje u Klinici za ortopediju Lovran. U razgovoru s voditeljem odsjeka za traumatologiju i ortopediju OB Virovitica, Slobodanom Jančevskim, utvrđeno je da se takav zahvat obavlja u navedenoj zdravstvenoj ustanovi jer je takva djelatnost i ugovorena s HZZO-om.
Nebulozan odgovor
On, međutim, nema namjeru odustati.
"Platili ili ne na operaciju idem u Lovran. Dići ću i kredit ako treba", kaže odlučni Virovitičanin za Novi list. Smatra nedopustivim što mu se uskraćuje pravo na liječenje u ustanovi u kojoj mu je proteza i ugrađena.
Odgovor HZZO-a naziva "nebuloznim"jer su mu u Lovranu rekli kako se radi o teškoj i kompliciranoj operaciji s neizvjesnim ishodom, a zdravstvena ga birokracija šalje na zahvat u malu bolnicu s malo iskustva. Osim toga, totalna endoproteza kuka ima rok trajanja od 15 godina, a kako taj rok još nije istekao, Kihar smatra logičnim da reoperaciju kuka naprave kirurzi koji su protezu ugradili.
'Pravilo je da pacijenta reoperira isti liječnik'
U Klinici za ortopediju Lovran kažu kako je "zlatno pravilo" da pacijente koje operiraju prate do kraja.
"Naše je pravilo već desetljećima da pacijenta uvijek reoperira isti liječnik koji ga je i operirao, jer on najbolje zna što je u kuku", kaže Branko Šestan ravnatelj Klinike u Lovranu. Komplikacija propadanja kosti uz protezu javlja se, kaže, kod 10 do 15 posto pacijenata s totalnom endoprotezom kuka, simptomi su često prikriveni, a uzrok propadanja, bila to infekcija, loša proteza ili loš biološki materijal, može se ustanoviti tek novom operacijom.