SDP je prvo zatražio pojednačno glasovanje, a potom napustio sabornicu, u čemu su ga slijedili oporbeni Most, Živi zid... "To graniči sa zdravom pameti da sad prozivate ljude koji nisu u sabornici, ali dobro", čudio se predsjednik Sabora Gordan Jandroković kad je tajnik plenarne sjednice Ivan Bukarica da bi zadovoljio formu, pročitao i imena zastupnika kojih nije bilo u sabornici. Zahtjevi Mosta i SDP-a da se zakon uputi u treće čitanje nisu prihvaćeni, baš kao ni amandmani koje su oporbeni klubovi i zastupnici podnijeli na prijedlog.
Bauk: Izabrali ste 'partiju', umjesto građana
Svaki ćemo tjedan imati Zlatni rat, ovo je loš zakon, ustrajali su pritom 'mostovci'. Između 'partije i građana' izabrali ste 'partiju', poručili su kolegama iz HDZ-a, 'mostovci' Ivana Ninčević Lesandrić i Miro Bulj te SDP-ov zastupnik Arsen Bauk.
Tražili smo da lokalna zajednica sudjeluje u stručnom povjerenstvu za koncesije, a gradonačelnici iz HDZ-a glasuju protiv, između partije i građana, izabrali ste partiju, spočitnuo je Bauk kolegama. Bulj je, pak, do samog izglasavanja tvrdio da će zakon omogućiti 'lokalnim šerifima' da upravljaju koncesijama, a da će onaj koji ju dobije imati pravo dići hipotekarni kredit i pravo hipoteke prebaciti na treću osobu.
Predloženi zakon o koncesijama zaista je dobar i ne treba ići u treće čitanje, odgovorio je Vladin predstavnik Željko Tufekdžić, opetujući da se radi o krovnom zakonu koji puno bolje propisuje postupak dodjele koncesije, što će pridonijeti transparentnosti i smanjiti zlouporabe.
Vlada: Zakon je zaista dobar
Tufekdžić podsjeća da se zakonski tekst upućuje u treće čitanje kad se podnese veći broj amandmana ili kad oni bitno mijenjaju sadržaj zakonskog prijedloga, što sada, kazao je, nije slučaj.
Od 28 amandmana oporbenih klubova ili zastupnika većina ih se tiče 11 članaka zakona, a njihov sadržaj u bitnom ga ne mijenja, rekao je Tufekdžić opetujući da je prijedlog prošao javnu raspravu, da u prvom čitanju na njega nije bilo ozbiljnijih primjedbi, a da u drugom nije bitnije mijenjan.
Oporba je ustrajala na tezi da se iza predloženog zakona "skrivaju sumnjive namjere", a dodatni 'vjetar u leđa' takvim tezama davao je i Pokret otoka, koji se aktivirao nakon izbijanja afere Zlatni rat te je prosvjede s te bolske plaže doveo na Markov trg.
U Pokretu otoka tvrde kako će zakon "bez jasnih i strogih pravila i procedura omogućiti privatizacija plaža, luka, mora, energenata, polja, voda..."
Lovrinović spasio kvorum i pogurao Zakon
Novina u zakonu je uvođenje strateških interesa države u području koncesija, a kao strateški interes prepoznate su autoceste, izgradnja i upravljanje željezničkim prugama, prijenos i distribucija električne energije, izgradnja i upravljanje infrastrukturom za prijenos nafte i transportnim sustavom plina.
Kako javlja N1, izglasavanje tog zakona u jednom trenutku prijetilo je svojevrsnom dramom jer kvoruma nije bilo, a po svemu sudeći spasio ga je zastupnik stranke Promijenimo Hrvatsku Ivan Lovrinović.
Tijekom glasovanja u sabornici su bili i Zlatko Hasanbegović, Bruna Esih i Željko Glasnović koji su bili protiv, ali su svojim prisustvom održavali kvorum i omogućili donošenje zakona.