To bi se trebalo dogoditi u iduća dva tjedna, piše Večernji list, a konzultanti bi, osim procjene vrijednosti Ine, trebali pronaći i novog strateškog partnera koji će zamijeniti mađarski MOL, s obzirom da je Vlada odustala od otkupljivanja Molovih dionica Ine.
Rosnjeft želi kupiti
Vlada je odluku o tome da će biti angažirani savjetnici objavila tijekom ljeta, a nedavno je službeno potvrđeno da ruski Rosnjeft, najveća naftna kompanija na svijetu, želi kupiti Inu. Potvrdio je to izvršni direktor ruske kompanije, Igor Sečin.
Večernji list danas piše i da se HNS zalaže za to da država proda 19 posto Ine.
Rafinerije su ključne
Potvrdio je da Rosnjeft razmatra mogućnosti ulaska u vlasničku strukturu Ine, a dodao je i da su rafinerije u Rijeci i Sisku ključna imovina Ine, dok ih je mađarski Mol smatrao najvećim problemom te kompanije.
'Mi smatramo da nema razloga zatvarati rafineriju koja nakon modernizacije može zauzeti važnu poziciju na europskom tržištu prerade nafte. Dapače, ona zapošljava visoko kvalificirane, iskusne stručnjake i ne može se dozvoliti da oni ostanu na cesti. Ako Rosnjeft uđe u vlasničku strukturu Ine, kompanijina postrojenja bit će modernizirana i moći će proizvoditi naftne derivate u okvirima tržišne rentabilnosti', najavio je Sečin.