Inspekcija Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku od danas će nadzirati obiteljski dom u Andraševcu koji je u subotu bio poprište stravičnog požara u kojem je poginulo šestero štićenika. Po nalogu Ministarstva, još od sinoć Centar za socijalnu skrb iz Donje Stubice razgovara s članovima obitelji i skrbnicima korisnika smještenih u objektu do izgorjele drvene kućice te im nudi da svi korisnici budu premješteni u obližnje domove.
"Minimalni uvjeti nikad nisu bili utvrđivani niti je izdano odgovarajuće rješenje o početku rada za obiteljsku kuću na adresi Dolinska 22 niti drveni objekt koji se nalazi u dvorištu te kuće", otkrila je za Index pročelnica Krapinsko-zagorske županije Martina Gregurević Šanjug.
Zakon ne propisuje nikakve obveze
Na mjesto tragedije stigli su i inspektori rada. Ondje su navodno zatekli petero zaposlenika, a od vlasnice doma bi trebali zatražiti sve ugovore o radu. Naime, čini se kako niti radnici nisu bili ni u čijoj evidenciji, kao niti dio štićenika. No, to je tek jedan od 473 obiteljska doma u Hrvatskoj, za koje struka godinama traži bolji nadzor.
"Zakon ne propisuje nikakvu obvezu vlasniku obiteljskog doma da angažira stručnjake u brizi oko korisnika koji su kod njih smješteni niti propisuje obvezu onome koji izdaje dozvolu da prati rad tih domova", kaže Štefica Karačić iz Udruge socijalnih radnika.
Pooštravanje nadzora obiteljskih domova
To bi se trebalo promijeniti novim Zakon o socijalnoj skrbi koji će uskoro biti pušten u javnu raspravu. Njime će se pooštriti kriteriji potrebni za dobivanje dozvole za rad obiteljskih domova, a bit će promijenjen i pravilnik s uvjetima potrebnima za otvaranje obiteljskog doma. Bit će uveden i decentralizirani nadzor tih domova, što znači da će županije, osim izdavanja dozvola za rad, biti odgovorne i za njihovu kontrolu, doznaje Večernji.
Obiteljski domovi imaju mogućnost uključivanja u mrežu domova za skrb starijih i nemoćnih osoba, no većina ih radi izvan te mreže i tako sami kreiraju razinu socijalne skrbi i cijene usluga. To im omogućuje izbjegavanje kontrole rada, a u ovom trenutku niti Inspekcija Ministarstva ne izlazi na teren, osim ako ne dobije nekakvu prijavu.