Stanovnici hrvatske metropole navikli su na djelomičnu pustoš u gradu tek na ljeto, no scena praznog Trga bana Jelačića pokazuje da se nešto događa. A to "nešto" je koronavirus pa se stanovnicima savjetuje da ostanu kod kuće što je više moguće.
Hrvati su morali u kratkom vremenu promijeniti svoje životne navike kako bi sačuvali vlastito i tuđe zdravlje. Zagrepčanka Jelica za RTL kaže da se njezine navike "mijenjaju sve više i više". Na pitanje što je točno promijenila, ona odgovara s: "Maske, rukavice, odnose s ljudima". Slično razmišlja i gospođa Višnja koja kaže da često pere ruke, no da na posao i dalje stiže javnim prijevozom pa da zato nosi masku.
Zatvoreni su kafići, a pacijenti u ljekarne ulaze polako
Vozni red tramvaja i gradskih autobusa je redovan, međutim savjetuje se da se javni prijevoz izbjegava. Bolji izbor je pješačenje, bicikl ili osobni automobil. Jedna promjena nastupila je i u ljekarnama jer tamo od ponedjeljka pacijenti ulaze polako.
"Ljekarnika ima jako malo, ako se netko razboli u ljekarni, moramo je zatvoriti. Zato smo zamolili pacijente da stoje vani da u ljekarni koja je otvorena i stalno se prozračuje, da stoji samo jedan pacijent ili broj pacijenata koliko ima radnih im mjesta, tako da nema zaraze prema ljekarnicima ni prema pacijentima", objašnjava za RTL Ana Soldo, predsjednica Hrvatske ljekarničke komore.
Gradska kavana u Zagrebu je zatvorena, a istu sudbinu bi mogli doživjeti i drugi ugostiteljski objetki. Ako se sami ne budemo odgovorno ponašali, onda će nas na to prisiliti zakon. Marjan kojeg je novinarska ekipa zatekla u kafiću kaže da se ne plaši i da pazi više nego inače, ali da ruke uvijek pere. Tvrdi da je pazio da ne sjedne u gužvu niti unutra gdje je previše ljudi.
I trgovački centri na oprezu
Osim pustih kafića, pusti su u trgovački centri jer je dio njih već skratio radno vrijeme pa se umjesto u 21, velik broj zatvara u 18 sati.
"Mi moramo voditi računa da kupce opskrbljujemo i prehrambenim i higijenskim proizvodima tako da ne možemo centar zatvoriti u potpunosti. Mi smo uveli čišćenje svaka dva sata i prozračivanje i stavili dezinfekcijska sredstva", objasnio je za RTL voditelj komunikacija u trgovačkom centru Marko Župan.
Kupaca je manje pa je zato manje i prometa. Dobro se drže jedino drogerije i trgovine s prehrambenim proizvodima. Kupnja prekomjernih zaliha hrane nije pokazatelj odgovornog ponašanja, no ako prilikom kupnje vodite računa o sebi i blagajnicima, onda se i ponašate odgovorno. Baš zbog toga što strogih mjera nema u prehrambenim trgovinama, kupci koji se opremaju namirnicama stoje jedni pored drugih umjesto na metar udaljenosti.
Što se tiče stanara zgrada, i oni su dobili službene upute o ponašanju. Ono što se preporučuje jest uvođenje pomoći najugroženijim susjedima i da se odaberu najmlađi koji će pomagati pa da najstariji ne izlaze iz stanova.