Kolinda Grabar Kitarovic: 'Nazalost, nijedna zemlja u svijetu to jos nije postigla'

11.3.2015.
14:34
VOYO logo

Grabar-Kitarovic osvrnula se u svom govoru na kljucne naglaske dva skupa na visokoj razini o pitanju ravnopravnost spolova i polozaju zena i djevojcica na kojima je nedavno sudjelovala u New Yorku.

''Temeljni zakljucak koji nosim iz New Yorka je da nazalost nijedna zemlja u svijetu jos nije postigla potpunu jednakost spolova. Neke zemlje su u pitanjima rodne jednakosti napredovale vise od drugih, medutim jos uvijek je jako puno posla pred nama'', kazala je predsjednica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je rekla, ove godine se radi na novoj agendi za odrzivi razvoj za razdoblje nakon 2015. koja ima tri bitne sastavnice: gospodarstvo, drustveni razvoj i okolis.

''Tijekom ove godine moramo uciniti velike napore kako bismo u tu agendu ukljucili i pitanje rodne jednakosti, pitanje postizanja jednakosti spolova jer... nije pitanje hocemo li to postici nego kako i kada cemo to postici.''

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Medutim, upozorila je da se, nastavi li se trenutacnim tempom, to nece dogoditi tako brzo.

''Treba ubrzati napore i poceti mijenjati strukturne uzroke nejednakosti spolova i uklanjati predrasude prema manje zastupljenom spolu«, naglasila je.

Grabar-Kitarovic je rekla da je postignut djelomicni napredak diljem svijeta na podrucju obrazovanja i zdravstvenoj zastiti zena, ali je pritom ukazala na to da u nekim zemljama zene jos uvijek nemaju pristup zdravstvenoj skrbi te da treba pomoci zemljama u razvoju kako bi im to omogucile.

Slaba zastupljenost zena problem u svim zemljama

Sto se tice gospodarstva, rekla je da je slaba zastupljenost zena problem u svim zemljama, i nerazvijenim i razvijenim. Istrazivanja pokazuju da ukljucivanje zena u gospodarstvo pridonosi ne samo napretku zena vec napretku cijele zajednice, kazala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako MMF procjenjuje u svom godisnjem izvjescu da je porast BDP-a u zemljama koje su uspjele doci gotovo do pariteta izmedu muskaraca i zena u gospodarstvu od 15 do 35 posto, kazala je predsjednica.

''Dakle, ukljucivanje zena u gospodarstvo nije samo napredak za zene osobno i njihove obitelji nego za cijelu zajednicu, drustvo i drzavu. Medutim, u mnogim zemljama, ukljucujuci i u Hrvatskoj, nazalost zene za isti posao jos uvijek primaju puno manje novca, puno manje place nego sto za to primaju muskarci'', naglasila je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Navela je i podatke Svjetske organizacije rada koja procjenjuje da ce trebati 75 godina za postizanje pariteta u placama zena i muskaraca za isti posao ako ce se »napredak« odvijati sadasnjom brzinom.

Muskarce treba educirati

Na kraju je zakljucila da se bez sudjelovanja muskaraca u postizanju rodne ravnopravnosti ne moze postici uspjeh te da ih stoga treba educirati.

Na raspravi u Medijateci Francuskog instituta u RH takoder su sudjelovale veleposlanice Francuske i Austrije, Michele Boccoz i Andrea Ikic-Boehm, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Visnja Ljubicic, kao i saborske zastupnice Mirela Holy, Gordana Sobol i Nansi Tireli

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo