Što učiniti kada upravitelj zgrade 'odmahuje rukom' na vaše probleme?

Molili ste, zahtijevali, upozoravali, no upravitelj zgrade ni predstavnik stanara ne mare za vaše probleme. Unatoč činjenici da uredno plaćate svoje obveze! Ima li lijeka?

20.2.2013.
14:25
VOYO logo

Uredno plaćate pričuvu za zgradu u kojoj živite kako bi život u njoj bio prije svega siguran, a za svoje ispunjavanje obveza dobivate "odmahivanje rukom" upravitelja i niz neriješenih problema. Upravo s tim se, poput mnogih, susrela i naša čitateljica iz Ivanić Grada (podaci poznati redakciji), koja je pišući na adresu našeg stručnog tima tražila savjet što da učini.

"Uz sve molbe, zahtjeve, upozorenja i slično prema upravitelju za izvršenjem pojedinih radnji ni jedna nije ispunjena. Tražili smo promjenu dotrajalih sijalica na stubištu zgrade, te da se sanira tzv. nužna (panična) rasvjeta, te produžetak trajanja električne rasvjete na stubištu. Nužna rasvjeta je samo uklonjena, te već više od 15 mjeseci nije sanirana ni vraćena što nije u skladu sa Pravilnikom o zaštiti od požara. Također smo tražili od upravitelja da izvrši servis protupožarnih aparata što nije učinjeno od 2003. Tražena je i sanacija ulaznih stepenica koje su u derutnom stanju i postale su potencijalna opasnost za prolaznike", napisala nam je ogorčena čitateljica ističući kako se upravitelj četverokatnice i predstavnik stanara na ulazu na zahtjeve oglušuju već niz godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako oštećenja predstavljaju opasnost zovite građevinsku inspekciju

Naša članica stručnog tima, inače pravnica u splitskom Potrošaču, Nela Kovačević, upozorava da se radovi u stambenim zgradama dijele na nužne i hitne te radove koje treba rješavati po prioritetima.

"Poslovi koji su propisani zakonom, su obvezni, a u pravilu su vezani za sigurnost i zdravlje suvlasnika. (npr. atestiranje protupožarnih aparata). Promjena rasvjetnih tijela na hodniku ne ulazi u nužne poslove, ali kontrola i ispravnost instalacija, svakako da. Ukoliko se pojave oštećenja koja predstavljaju ugrozu za suvlasnike, osim pismenog zahtjeva upravitelju, suvlasnici mogu tražiti od Građevinske inspekcije da pregleda objekt i naloži upravitelju obaveznu sanaciju", poručuje članica našeg stručnog tima ističući da je upravitelj dužan voditi zgradu na način da osigurava sigurnost, funkcionalnost te da štiti interes suvlasnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Formula promijeniti i utužiti štetu

Dodaje da suvlasnici, u slučaju da su nezadovoljni njegovim radom ili radom predstavnika stanara mogu donijeti odluku o njihovoj promjeni. Upravo taj dio, kao i odnosi suvlasnika u stambenim zgradama te obvezama upravitelja, regulirani su Zakonom o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. Za valjanost odluke o promjeni, ističe Kovačević, potrebna je suglasnost 51 posto vlasnika vlasničkih udjela posebnih dijelova zgrade. (51 posto vlasnika m2 stanova).

No, ukoliko su grubo kršena suvlasnička prava ili je nezakonito postupano, suvlasnici ne samo da mogu promijeniti upravitelja i predstavnika već ih mogu i tužiti u građanskom postupku te tražiti naknadu štete.

Naljutio vas je neki potez Vlade? Niste sigurni kako će se novi zakon odraziti na vašu budućnost? Muče li vas komunalna poduzeća neopravdano visokim računima ili lošom uslugom? Imate neki drugi problem o kojem želite mišljenje nekog od članova našeg Stručnog tima? Pišite nam na strucnitim@portal.net.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo