"Ostao sam zatečen situacijom u kojoj sam zatekao brata. Naime, moj mlađi brat leži s nepokretnim starijim bolesnicima koji vrše nuždu u pelene, a nijedan suterenski prozorčić ne može se otvoriti, pa se zagušljivost i vrućina miješaju sa smradovima fekalija. Toaleti su zajednički i za muške i ženske pacijente, pa se na odjelu priča o nizu neugodnih susreta. Uistinu sam ostao šokiran stanjem na Neurologiji", posvjedočio je Osječanin o svom nedavnom iskustvu.
Zgrada iz 19. stoljeća
Predstojnica Klinike za neurologiju prof. Silva Butković Soldo napominje da su svi pacijenti smješteni u adekvatne krevete i pruža im se primjerena njega, ali i kako se podrum u staroj zgradi Neurologije rabi još od 1985.
"Nažalost, naša klinika smještena je u posve neadekvatne uvjete. Nalazimo se u dvjema zgradama, jedna je iz 1967. i ima samo prizemlje i kat, ali ne i lift, pa redovito dvadesetak nepokretnih pacijenta nosimo stubama. Druga je zgrada s kraja 19. stoljeća i, nažalost, zbog potreba prostora dva odjela smještena su u suteren. Idealno rješenje bila bi izgradnja spojene zgrade s Kirurgijom", komentirala je za Glas Slavonije prof. Butković-Soldo.
Nema novca
Ovaj odjel ima kapacitet od 68 ležajeva, plus sedam kreveta u dnevnoj bolnici, no kako je Osijek centar regije s najvećim brojem moždanih udara u Hrvatskoj, kapaciteti su neprestano puni, a prema riječima liječnika, u prvih pola godine odjel je zabilježio i nešto veći broj preminulih pacijenata.
U Ravnateljstvu KBC-a Osijek napominju da je jedan od prioriteta nove uprave upravo renoviranje postojećih objekata na kojima je smještena Neurologija, ali da u ovom trenutku za to nema novca. Poručili su da će novac probati dobiti preko fondova Europske unije.