Odrekli se usluga plinare i sami uveli sustav grijanja!

Stanari jedne zgrade u Ulici Izidora Kršnjavoga u Karlovcu odlučili su postati neovisni o gradskoj plinari, te su u prostore svoje toplinske podstanice instalirali plinsku peć.

23.10.2012.
8:56
VOYO logo

U Karlovcu su građani već godinama nezadovoljni radom gradske toplane. Usluga je često vrlo loša, topline je premalo, računi su previsoki, a početkom godine toplana je zbog velikih dugova otišla u stečaj i Karlovčane ostavila u neizvjesnosti hoće li grijanja na zimu uopće biti.

Zato je jasno zašto sve više Karlovčana traži načine za alternativni izvor grijanja ili barem način da smanje troškove. Stanari zgrade u Ulici Izidora Kršnjavoga odlučili su instalirati tipski projekt koji je primjenjiv u svakoj zgradi koja je spojena na središnji toplinarski sustav, a ima svoju toplinsku podstanicu. Prvo je potrebno dobiti suglasnost svih stanara, a sustav se potom relativno jednostavno ugrađuje. Ovlaštena osoba – ovlašteni monter centralnog grijanja ili upravitelj zgrade na zahtjev potrošača – fizički odvoji odvojke toplovoda od vertikalnih toplovodnih cijevi te ih potom zavari. S obzirom na to da će se u novoj zajedničkoj peći kao energent koristiti plin, bitno je i da je dostupna komunalna plinska infrastruktura. Ako plina nema, može se koristiti i peć na loživo ulje, piše Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ugradnju će otplaćivati idućih šest godina

Nadalje, o svom izlasku iz sustava korisnik mora pismeno obavijestiti toplanu. Cijena je jasna: za stan od 65 kvadrata građani će idućih šest godina mjesečno plaćati 65 kuna veću pričuvu, dakle jednu kunu po četvornom metru stana mjesečno, idućih šest godina.

Ukupno, stanare ugradnja košta oko 4.700 kuna (na stan od 65 kvadrata). Kolika će biti ušteda na grijanju unaprijed je vrlo teško izračunati jer to ovisi o nizu parametara, poput izolacije zgrade, efikasnosti novougrađene plinske peći i kretanju cijene plina, no svi koji se odluče na takvu investiciju mogu biti sigurni da će imati sigurno dostupno grijanje kad im treba, da će plaćati samo ono što potroše, a ne i gubitke komunalne toplinarske mreže te da će, na kraju, sami moći određivati kad se i koliko grije – što u toplinarskoj mreži uglavnom ne mogu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Druga opcija: ugradnja kalorimetra

Druga opcija za smanjenje računa i plaćanje realne potrošnje jest ugradnja kalorimetara, tvrdi predsjednik regionalne organizacije zaštite potrošača Željko Tomašić. "Po meni su najbolje rješenje kalorimetri. Uz njih potrošači plaćaju zaista koliko su potrošili, a ako zatvore pola radijatora u stanu, račun za grijanje gotovo će se prepoloviti", objasnio je Tomašić.

Sudeći prema primjeru iz Karlovca, izmjena sustava grijanja koji omogućava mjerenje kalorimetrima stoji oko 7.000 kuna po stanu, dok sami kalorimetri stoje nešto više od 1.100 kuna. Iako Tomašić naglašava da bi njihovu ugradnju trebali plaćati sami distributeri, dakle toplane, čini se da će barem u dogledno vrijeme tu investiciju morati financirati sami građani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo