O tome je li realno da situacija eskalira u susjednoj BiH, s obzirom na to da su se posljednjih dana tamo pojačale snage EUFOR-a u toj zemlji, razgovarali smo s europarlamentarcem Karlom Resslerom.
On smatra da nema bojazni za eskalacijom.
"Ne vidim trenutno neku neposrednu opasnost za mir i stabilnost u BiH, ali je jasno da je ruskom agresijom na Ukrajinu promijenjena sigurnosna stabilnost i zato ovakvi odvraćajući efekti moraju postojati. Europa je ušla u novu epohu svoje povijesti i jasno da je bitno spriječiti bilo kakvu pojavu nestabilnosti u bilo kojem dijelu Europe, pa tako i na jugoistoku, a BiH je od posebnog sigurnosnog značajna za Republiku Hrvatsku".
Na pitanje, treba li EU uvesti sankcije za Milorada
Dodika, odgovorio je:
"Ne vidim da je to tema, pogotovo ne na plenarnoj sjednici
Europskog parlamenta, o tome jednoglasno odlučuje Vijeće i to mi
se sada ne čini realnim. Ali bi dobro došlo javno civilizacijsko
određivanje Republike Srpske i Srbije o ruskoj agresiju na
Ukrajini. To je temeljno pitanje Europe danas i nije realno da
imamo države koje se o tome ne određuju jasno i civilizacijski uz
Europu".
Nastavio je da je ključno za budućnost hrvatskog naroda u BiH inzistirati na dogovoru o izbornom zakonu.
Osvrnuo se i na opredijeljene EU da se smanji ovisnost o ruskom plinu. Na pitanje kakav je stav Hrvatske prema tome, rekao je:
"Generalno oko suočavanja s agresijom Rusije ogromno je jedinstvo Europske unije. Ruska agresija očito je bilo dugo pripremana i nužno je da EU pokaže jedinstvo i suočavanju s humanitarnom situacijom, vojnom pomoći, sankcijama koje imaju devastičarajući učinak na ruski režim. Ali moramo postati što više energetski neovisni. Hrvatska je napravila ogroman iskorak s gradnjom LNG terminala koji zadovoljava gotovo polovicu naše potražnje za plinom. Ne vidim da u Hrvatskoj i među našim zastupnicima postoji pitanje oko toga. Europa mora ostati jedinstvena, a to znači da moramo smanjivati svoju ovisnost o ruskom plinu i nafti.