povrijeđena prava /

Kaosi ne jenjavaju: Sindikat znanosti zatražio smjenu privremene uprave na Hrvatskim studijima

Sveučilište u Zagrebu ima netransparentan odnos ne samo prema javnosti nego i unutar svojih tijela, osobito Senata

8.2.2018.
16:01
VOYO logo

Sindikat znanosti zatražio je u četvrtak smjenu privremene uprave na Hrvatskim studijima jer kažu da nije riješila ni jednu zadaću zbog koje je postavljena nego je stvorila kaos koji je uništio i "posljednje prilike Hrvatskih studija za nastavkom rada".

Privremeno tijelo nije izvršilo ni jednu svoju zadaću niti je donijelo pravne akte o ustroju i radu odjela i ustroju radnih mjesta, ali je zaposlilo 35 novih djelatnika iako za to nema pravilnika, rečeno je na konferenciji za tisak Sindikata znanosti i visokog obrazovanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po riječima pravnice sindikata Ane Petošić, nisu izvršili obaveze i protuzakonito upravljaju Hrvatskim studijima. Privremenoj upravi istekao je rok za vrijeme kojeg je morala donijeti pravne akte, a istodobno usred akademske godine uvode novi program, iako to treba napraviti najmanje šest mjeseci prije početka akademske godine, kazala je Petošić i dodala da su time povrijeđena prava studenata da studiraju ono što su upisali.

Promjene na Hrvatskim studijima objašnjene su kao potreba da se izbjegne tripliciranje studijskih programa filozofije na Zagrebačkom sveučilištu. Danas je filozofija na Hrvatskim studijima sličnija nego ikada drugim takvim studijima. Pri tome, danas imamo više zaposlenih nego ikada, iako je naših pet nastavnika otišlo sa studija filozofije, kazao je sindikalni povjerenik na Hrvatskim studijima Tomislav Janović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetio je da su kvote za studij filozofije bile ukinute na Hrvatskim studijima bez rasprave i objašnjenja pa opet vraćene pod pritiskom studenata i javnosti, te da je strateški dokument koji je izradila privremena uprava izazvao javni skandal jer se utvrdilo da je dijelom plagiran.

Studenti i nastavnici su isključeni iz procesa odlučivanja i nemaju tijela koje bi moglo štititi njihove interese, zaključio je Janović.

Sindikalna predstavnica u Senatu Sveučilišta u Zagrebu Vesnica Garašić kazala je da na Sveučilištu vlada apatija iako bio ono trebalo nadahnjivati društvo.

Senat Sveučilišta, koji donosi planove za zapošljavanje, nikada nije raspravljao o novih 35 zaposlenih na Hrvatskim studijima. Ta su zapošljavanja nelogična kad se zna da ponajveće sastavnice Sveučilišta, kao Filozofski fakultet ili Prirodoslovni fakultet, prošle godine nisu uopće zapošljavali nove ljude, kazala je i dodala da od sredine prošle godine traži tablicu zaposlenih, ali da je još nije dobila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sveučilište u Zagrebu ima netransparentan odnos ne samo prema javnosti nego i unutar svojih tijela, osobito Senata, kazala je Vesnica Garašić i dodala da Uprava Sveučilišta komunicira s javnosti preko odvjetničkog ureda, te da još ni jedna uprava do sada nije bila opterećena takvim problemima.

Ona je ocijenila da je na Senatu velika odgovornost za sadašnje probleme na Hrvatskim studijima, i smatra da pasivnost Senata prema rješavanju tih problema proizlazi iz straha i brige za vlastite interese većine njegovih članova. Upozorila je na vrlo opasnu pojavu da se zakoni i pravilnici nastoje prilagoditi potrebama pojedinaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Sindikata Igor Radeka kazao je da je prije postojao problem s akreditacijom Hrvatskih studija, a da se sada oni nalaze u potpunom kaosu.

Sindikat je nekoliko puta zatražio utvrđivanje zakonitosti rada Sveučilišta u Zagrebu na koje još nije dobio odgovora.

On je istaknuo zahtjev rektoru Borasu da odmah sazove izvanrednu sjednicu Senata na kojoj će biti razriješena dužnosti sva privremena tijela Hrvatskih studija i da se omogući uspostava redovitih, zakonitih tijela upravljanja Hrvatskim studijima, u kojim će sudjelovati svi redovni nastavnici, što je njihovo pravo s obzirom  na načelo autonomije sveučilišta.    

Ako rektor Boras to ne učini, Sindikat će to zatražiti od Sveučilišnog savjeta, zaključio je Igor Radeka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministrica  znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak komentirala je situaciju pred novinarima ispred Banskih dvora te poručila rektoru Borasu da preuzme odgovornost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Očekujem da rektor, koji je direktno nadležan Hrvatskim studijima, s obzirom na to da oni nemaju pravnu osobnost, preuzme svoju odgovornost i stvarno postupa, ne samo u skladu sa statutom i zakonom, nego i na način da studenti koji studiraju na Hrvatskim studijima i profesori koji tamo rade imaju, ne samo pravnu sigurnost i pravnu zaštitu, nego i da mogu raditi u normalnim uvjetima. Ja bih rekla da je to prva i osnovna zadaća rektor", kazala je. 

Nadodala je da tko god je rektor i tko god je član Senata mora tu vrstu odgovornosti preuzeti i u skladu s time djelovati. 

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo