SAGORIJEVANJE OSOBLJA /

Kakvu psihološku pomoć dobivaju liječnici koji se bore s koronom? 'Svaki dan već mjesecima gledaju smrt...'

Gotovo je dvije i pol tisuće pacijenata u bolnicama zbog COVIDA-19, od toga ih 10 posto ne može disati bez respiratora

2.12.2020.
21:00
VOYO logo

Gotovo je dvije i pol tisuće pacijenata u bolnicama zbog COVIDA-19, od toga ih 10 posto ne može disati bez respiratora. Sve su to prizori s kojima se baš svaki dan susreću liječnici i medicinske sestre. 

S obzirom na to i na velik broj umrlih u bolnicama posljednjih dana, provjerili smo kakvu psihološku pomoć imaju oni koji su na prvoj crti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Elementi PTSP-a

U zaštitnim odjelima, s najtežim pacijentima. Svaki dan i već mjesecima tako. "S obzirom na teške psihofizičke okolnosti u kojima rade dolazi do iscrpljenja i mogućnosti sagorijevanja i javljanja anksioznosti i depresivnosti. Elemenata PTSP-a. Riječ je o teškim kliničkim slikama, veliki je broj umrlih", kazala je predstojnica Klinike za psihijatriju Kliničke bolnice Dubrava Lana Mužinić Marinić

Zato otpočetka imaju ambulantu za psihološku pomoć, a od nedavno i grupne terapije za savjetovanja. Dežurna psihijatrijska služba dostupna je 24 sata na dan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Javljaju se djelatnici. I medicinske sestre i liječnici. Vrlo je važno doći i preventivno, i prije poteškoća, a posebno ako se poteškoće osjećaju. Koliko god svi mi željeli biti jaki i da mislimo da je to dio naše uloge da liječimo. To je toliko veliki stres da mi moramo paziti i na naše zdravlje", kaže Mužinić Marinić

Image
TUGA U ZARAZNOJ /

Tragedija u Fran Mihaljeviću! Liječnica koja je radila s Covid pacijentima oduzela si je život! Markotić kroz suze: 'Davala se potpuno'

Image
TUGA U ZARAZNOJ /

Tragedija u Fran Mihaljeviću! Liječnica koja je radila s Covid pacijentima oduzela si je život! Markotić kroz suze: 'Davala se potpuno'

"Naše društvo nije naviklo tražiti pomoć"

Neurokirurg koji je radio i u inozemstvu, kaže psihološka podrška je itekako potrebna, ali...

"Imamo tu jedan veliki problem jer naše društvo nije naviklo nazvati i tražiti pomoć, pogotovo nemojte zanemariti da smo mi medicinski djelatnici, medicinske sestre. Mi smo uvijek ti koji nudimo medicinsku pomoć, a sada je malo drugačije", kazao je Fadi Almahariq.

Na sjeveru Hrvatske, gdje je danima situacija najteža - čelnici Udruge poslodavaca u zdravstvu. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Visoko smo svjesni toga, svi smo se aktivirali s našim psiholozima i našim udrugama. I koliko čujem ta pomoć je već krenula javno na nivou države s i s tim telefonima pomoći na nivou države", kazao je ravnatelj Županijske bolnice u Čakovcu Tomislav Novinščak. 

"Ne možete očekivati da jedan doktor radi 3 ili 4 mjeseca i gleda smrt svaki dan i da i dalje daj svoj maksimum i da to nema posljedice, a da ne govorim o dugoročnim posljedicama. Jedan mehanizam je rotacija, a drugi mehanizam je aktivno sudjelovanje psihijatra i psihologa", kaže Almahariq. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kažu, potrebno je da sami paze na svoje fizičko i psihičko zdravlje kako bi mogli pomoći drugima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo