Hrvatska vrije na vrhuncu toplinskog vala. Svaka čast svima koji rade na otvorenom, pa tako i našim ekipama. Knin, Rijeka i Senj ruše temperaturne rekorde, a niz s rekorderima mogao bi se nastaviti i sutra. Kako onda preživjeti pasje vrućine?
Najlakši način je klimatizirati prostor u kojem boravite. A zato se i ruše rekordi potrošnje struje koja je pak nikad skuplja. Ovih dana najtraženiju robu, Silvija je jedva dočekala. Stigla joj je u pravi čas, jer u potkrovlju na plus 40, posljednjih je dana - disala na škrge.
''Sad u zadnje vrijeme je baš nepodnošljivo, pogotovo u ovom potkrovlju koje se ugrije, nepodnošljivo. Tako da navečer spavat, stvarno je teško. Tako da se nadamo da će sad s ovom klimom biti puno puno bolje. I konačno ćemo moći normalno spavati'', kazala je Silvija Sadrić iz Zagreba.
Da dođe na red čekala je gotovo mjesec dana.
''Znači imamo od 50 do 100 mailova i poziva dnevno što je puno više nego proteklih godina za ugradnju i prodaju klima uređaja'', rekao je Ivan Vranek, vlasnik tvrtke za servis i prodaju rashladnih uređaja.
Stoga i ne čudi da se mnogi žele ugurati na sve moguće načine.
''Ima slučajeva gdje nam nude kao više novaca pa da dođemo ranije, međutim držimo se svojih termina i nije nam to opcija'', komentirao je Vranek.
Vruće je toliko da su pali lipanjski rekordi. Knin se pržio na čak 40, Rijeka 38, a u Senju je temperatura skočila na 37 stupnjeva. Građani bez klime jednostavno ne mogu.
''Najmanje 3-4 sata dnevno, to nije puno a sad ovih dana i više. Bez klime nema života u Dalmaciji'', izjavio je Slobodan Šaponja iz Zadra.
''Nisam pobornik klima uređaja, kao i nekih drugih modernih stvari, ali se opet njima koristim koliko je nužno jer su korisne'', rekla je Lada Burčul iz Zadra.
Korisne, ali i jedne od najvećih "žderača" nikad skuplje struje. Kako se klimom rashladiti i pri tome uštedjeti, stručnjaci imaju rješenja.
''Kad bi se pridržavali recimo na dnevnoj razini tako da se ne stavlja baš rashlađivanje na 18, nego na 25, 26 - to može biti ušteda i može biti upola manji račun nego što bi to inače bio da se baš stavlja na maksimalno rashlađivanje'', izjavio je energetski stručnjak Vladimir Sabo.
A upravo na maksimalno, obožavaju turisti. Iznajmljivači se žale - klimu ostavljaju upaljenu po cijele dane.
''Definitivno postoje oni iznajmljivači koji prate svoje goste kad ulaze i kad izlaze, i onda se zna dogoditi da iznajmljivači s recepcije gase ili pale klimu jer imaju takve mogućnosti'', rekao je Danijel Radeta, vlasnik agencije za booking apartmana u Zadru.
Oni koji nemaju vremena goste pratiti, otišli su korak dalje.
''Oni traže neka nova rješenja, a to su i senzori koji se stavljaju na prozore – tako kada se npr. slučajno otvori prozor, senzor je povezan s prozorom i on automatski gasi klimu'', kazao je Radeta.
I dok kod nas na struju paze samo iznajmljivači, čelnici Njemačke i Francuske svoje građene već pozivaju na štednju - a sve kako bi se najesen pripremili za moguću energetsku krizu.
Dokad će Hrvatska biti pod pekom i na udaru toplinskog vala i može li se koji dio Hrvatske nadati kiši - reći će nam RTL-ov meteorolog Dorian Ribarić.
''Nastavlja nam se ovaj izraženi toplinski val i idućih dana, a onih pljuskova kojih bude danas i sutra na krajnjem zapadu zemlje, osobito uz granicu sa Slovenijom, gotovo da i neće donijeti nikakvo značajnije osvježenje. Štoviše, samo će pojačati osjećaj sparine nakon što prođu'', kazao je Ribarić.
''Val vrućine malo će popustiti u danima vikenda, no bit će samo malo manje vruće, točnije malo će se lakše disati'', dodaje meteorolog.