KAKO ONO KAŽU? 'Bog je prvo sebi bradu stvorio': /

Zgrada državnog tajnika koji piše zakon o obnovi već je ojačana

Image
Foto: Sanjin Strukić / PIXSELL

Ministarstvo kaže da je za tu zgradu isplaćen iznos od 102,6 tisuća kuna za takozvane hitne intervencije

5.2.2021.
9:57
Sanjin Strukić / PIXSELL
VOYO logo

Zgrada u centru Zagreba u kojoj živi državni tajnik iz Ministarstva graditeljstva Željko Uhlir, predsjednik zagrebačkog HNS-a, koji je radio na Zakonu o obnovi, iskoristila je 102,6 tisuća kuna državne pomoći za zaštitu i popravke koji su nastali u potresu u ožujku. Podigli su u međuvremenu i kredit od 1,7 milijuna kuna, kaže državni tajnik Uhlir, te računaju na "refundaciju dijela novca (od državne i lokalne samouprave) koji će iskoristiti za konstrukcijsku sanaciju", piše Jutarnji. Uhlir je inače vlasnik "triju stanova i suvlasnik podruma, njegov sin vlasnik još jednog stana, a otac vlasnik jednog podruma".

"Pozdrav svima, to je moja zgrada. Radimo sami s kreditom i pričuva je dignuta na 17 kuna po četvornome metru. Krenuli smo s radovima na konstrukcijskoj obnovi u rujnu. Zgrada je imala velika oštećenja. Sva sreća da smo kritične točke ojačali prije drugog većeg potresa... Računamo na refundaciju prema Zakonu o obnovi, tako da će taj financijski pritisak biti relativno kratko. Ali stanje zgrade nije dopuštalo čekanje", napisao je Uhlir na društvenim mrežama u grupi posvećenoj potresu u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
OTKRILI KOJE ĆE SE ZGRADE PRVE OBNAVLJATI; Savjet za obnovu Zagreba počinje s radom: /

'Do natječaja će proći još određeno vrijeme'

Image
OTKRILI KOJE ĆE SE ZGRADE PRVE OBNAVLJATI; Savjet za obnovu Zagreba počinje s radom: /

'Do natječaja će proći još određeno vrijeme'

Transparentnost je ključ

Anamarija Musa, profesorica na zagrebačkom Pravnom fakultetu, kaže da je važno u takvim situacijama unaprijed deklarirati vlastiti interes.

"Treba unaprijed transparentno sve članove, primjerice, radne skupine koja radi na zakonu, upoznati sa svojom pozicijom, odnosno svojim interesom. Nije nužno da se dužnosnik uvijek izuzme od odlučivanja. Sjećamo se slične situacije s bivšim ministrom financija Borisom Lalovcem koji je imao kredit u švicarcima, a sudjelovao je u izradi upravo tog zakona. Dakle, transparentnost je ključ", rekla je profesorica Musa za Jutarnji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predstojnica Katedre za ustavno pravo na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Rijeci, Sanja Barić, smatra da u takvom slučaju dužnosnik mora javno reći u kakvoj se situaciji nalazi.

"Dužnosnici na javnim funkcijama moraju biti oprezni. Nekad je dovoljno radno tijelo, koje je, primjerice, radilo na zakonu, upoznati s vlastitom situacijom. Dakle, time bi dužnosnik drugim članovima omogućio da kontroliraju objektivnost same regulative. Ne moraju se i ne mogu svi uvijek izuzeti od odlučivanja, ali osnovna je ideja sprečavanja sukoba interesa druge javno upoznati s vlastitom pozicijom kako bi se postigla transparentnost i omogućio nadzor", kaže Barić.

Njegov zahtjev tretirat će se kao i ostale

Prvi čovjek Fonda za obnovu Damir Vanđelić kaže da će zahtjev zgrade u kojoj je suvlasnik Uhlir biti tretiran na jednak način kao i svi ostali.

"Njegov zahtjev neće moći ni na koji način biti u prednosti i imat će isti tretman kao i svi ostali zahtjevi", kaže Vanđelić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sredstva za konstrukcijsku obnovu sjest će na račun zgrade kod upravitelja GSKG-a i osobno sam građanin i suvlasnik u zgradi kao i svaki drugi koji se našao u zgradi koja je stradala u potresu. To da sam diplomirani inženjer građevine i statičar po specijalnosti te da osobno prolazim kroz sve nedaće obnove trebalo bi biti pozitivno iskustvo za sve koji očekuju kvalitetnu upravu", rekao je Uhlir.

Kaže kako on stanuje u toj zgradi

"Ta zgrada je jedna od tipičnih koje su dvadesetih godina bile projektirane i građene bez uzimanja u obzir potresnog opterećenja. Nosiva struktura zgrade je iz zidane građe (opeka) i drvenih greda. Moja obitelj je vlasnik nekoliko stanova u toj zgradi jer je ona prije Drugoga svjetskog rata bila u našem vlasništvu. Zgrada je zadobila djelomično teška oštećenja i bila je potrebna žurna sanacija. Osim što su pali zabatni zidovi i dimnjaci, raspao se dio krovne konstrukcije, urušila su se dva svjetlarnika te su na dijelovima zgrade ispucali nosivi zidovi i podesti na stubištu. Sva sreća što smo kritične dijelove uspjeli sanirati ili barem pridržati prije drugog jačeg potresa. Novi dimnjaci su nam proradili dan prije Badnjaka, tako da smo jedno vrijeme bili bez grijanja", objasnio je Uhlir.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministarstvo kaže da je za tu zgradu isplaćen iznos od 102,6 tisuća kuna za takozvane hitne intervencije.

Pojedinci iz zgrade koristili su i mogućnost sufinanciranja kupnje kondenzacijskih bojlera, ali kažu da to nije bio državni tajnik.

"Ja, ni itko od moje obitelji nije koristio mogućnost sufinanciranja kupnje bojlera", dodao je Uhlir.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo