KAKO NAS SVE VARAJU: /

Na tri i pol kilograma kupljene hobotnice žena je platila kilogram leda!

Image

Pažljivo iščitavanje deklaracija proizvoda postalo je dio svakodnevice za sve više kupaca poučenih lošim iskustvima.

25.8.2016.
7:14
VOYO logo

Da je naišla na primjer nelogičnosti i nepravilnosti uvjerena je čitateljica Slobodne, kada je kupila dvije smrznute hobotnice u jednoj od trgovina.

"Nešto mi je odmah bilo sumnjivo, pa sam zamolila radnika da je stavi na vagu. Brojke su se poklapale, ali meni i dalje nije bilo jasno kako u sastavu može pisati da proizvod sadrži 80 posto hobotnice i 20 posto glazure, točnije vode kako sam poslije shvatila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Došla sam kući i otopila ih, stavila na vagu i težina je zamjetno pala, kod jedne s 1,98 kilograma na 1,54, a kod druge s 1,74, na 1,28. To bi značilo da sam u cijeni od 174 kune za dvije hobotnice, platila 45 kuna za praktički cijeli kilogram vode koliko zajedno sadrže", kaže ogorčena žena, koja je dobivene rezultate stavila na papir i došla do zaključka da podaci s deklaracije o količini glazure nisu točni.

Prema onome što je ona dobila, pravi udio kod obje je veći barem za 5 posto od onoga što je navedeno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
GODINAMA NAS VARAJU /

Kad vam stomatolog naplati besplatnu uslugu, ovo vam je činiti

Image
GODINAMA NAS VARAJU /

Kad vam stomatolog naplati besplatnu uslugu, ovo vam je činiti

'Bili su ljubazni'

"Zvala sam ih direktno u tvrku, bili su ljubazni, ne mogu se na to požaliti, uspjela sam čak doći i do radnika koji radi na pripremi ribe. Pokušali su mi to objasniti, ali zna se što je glazura, a što hobotnica, zašto bih plaćala za to? Tražila sam povrat novca u vrijednosti te vode koju su hobotnice sadržavale. Poslali su mi jednu hobotnicu, ja sam namirena, ali to se događa i događat će se drugim kupcima", upozorava Splićanka i ističe da se isto može pronaći i na proizvodima drugih proizvođača.

"Naši su ljudi prilično opušteni, mnogi ne primijete takvo što, a čak i ako primijete, ne reagiraju jer kažu da se ne žele svađati. Ni meni to nije namjera, nije važan ni novac, nego je stvar principa. Ne želim da me netko pravi budalom. Ako obratite pozornost, vidjet ćete i da su česti slučajevi kada se cijena na etiketi proizvoda razlikuje od onoga što ispadne na vagi ili na blagajni. Vrijeme je da inspekcija počne raditi svoj posao", poručuje čitateljica svjesna da bi, prema svemu sudeći, jeftinije prošla da je kupila svježe hobotnice.

Image
KVALITETA PROIZVODA U UNIJI I KOD NAS: /

'Uvoze meso staro i do pet godina, a najčešće varaju na organskoj hrani'

'Tu tehnologiju svi koriste'

Za odgovor i pojašnjenje Slobodna je kontaktirala i tvrtku u čijoj je trgovini kupljen jako skupi led, gdje su im objasnili da je riječ o tehnologiji kakvu koriste svi proizvođači na našem tržištu.

"Stavlja se velika količina vodene glazure kako bi se proizvod sačuvao i zaštitio od leda, a ona je kod nas na deklaraciji jasno istaknuta. Nismo ništa skrili, gospođa je mogla odbiti kupiti hobotnicu. To je jedina takva primjedba koju smo dobili, no svejedno smo htjeli da bude zadovoljan kupac zbog čega smo joj za razliku u cijeni dali još jednu hobotnicu od dva kilograma", rekli su te dodali kako su glavonošci zbog te glazure ukusniji kod pripreme, jer im to ubija prirodnu žilavost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Plus ili minus pet posto vode od onoga što piše na deklaraciji, a o čemu gospođa govori, nezamjetno je jer se kod hobotnice uvijek izgubi dio pri otapanju i kuhanju", objasnili su.

Na deklaraciji mora pisati ocijeđena neto masa

No, kako bi potpuno razjasnili navedeni slučaj, Slobodna se obratila Ministarstvu poljoprivrede poslavši im službeni upit o pravilima koja vrijede za smrznute proizvode te ih pitali može li se dogoditi da se težina proizvoda prilično smanji kada se odmrzne, na primjeru od 500 grama i njegova smanjenja za 200 grama, što može dovesti kupce u zabludu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Objasnili su nam da Uredba EU-a o informiranju potrošača o hrani, propisuje obvezne podatke koji se moraju navoditi pri označavanju pretpakirane hrane, među ostalim, i neto količinu hrane.

Pojednostavljeno rečeno, neto masa hrane treba biti jednaka ocijeđenoj neto masi, a isto vrijedi i kada je riječ o smrznutim ribama i proizvodima iz ribarstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo