Jedan poduzetnik kada je kupio tvrtku nije ni sanjao da će naslijediti stari dug o kojem nije ništa znao. Naime, on je naslijedio dug prema teleoperatoru od 0,44 lipe koji je u međuvremenu narastao na čak 1718,45 kn, a o čemu ga nitko nije obavijestio piše RTL.
Kamate 3900 puta veće od glavnice čine se doista pretjerano velike. Dijana Kladar, predsjednica Saveza potrošačkih udruga, rekla je za RTL kako doista kamate često jesu vrlo visoke, ali ako je u pitanju dugovanje staro pet ili 10 godina, kamate mogu biti "vrlo visoke i prerasti u glavnicu".
Teleoperator kaže da se kamate ne odnose na 0,44 kune duga
Teleoperator je objasnio o čemu se točno radi.
"Ovršenik je 12. studenoga 2018. djelomično podmirio dugovanje uplatom od 1571,43 kn, što je 0,44 kn manje od cjelokupnog iznosa. Troškovi postupka i zateznih kamata odnose se na dugovanje nastalo u 2013. i 2014. godini, u iznosu od 1571,87 kuna, a ne na 0,44 kune", objasnili su iz Hrvatskog Telekoma.
Mirjana Čurković Iz Udruge Blokirani rekla je da nisu iznenađeni jer je riječ o problemu koji traje godinama te da je sve to "paradoksalno i tragično". Tvrde da bi ovrhama trebalo stati, posebno u slučaju kada na naplatu stižu stari dugovi o kojima korisnici ne znaju.
Pod ovrhom je čak 78.815 građana
Prema podacima Fine pod ovrhom je 78.815 građana zbog nepodmirenih dugova teleoperatorima, koji ukupno iznosi 476 milijuna kuna.
"To je masovna priča, a što je najgore ljudi ne mogu imati kontrolu nad troškovima. Teleoperatori mogu što hoće i kad hoće, a država kaže da tu ne može ništa", rekla je Čurković.
Budući da su kamate jako visoke, iz situacije dugovanja teleoperatorima teško je izvući se, pa je prema riječima Kladar, najbolje potražiti stručnu pomoć ili se probati nagoditi.