KAKO IZBJEĆI RIZIKE OD ZRAČENJA MOBITELA? /

'Ne stavljajte ga pod jastuk ili na noćni ormarić, umjesto poziva šaljite poruke...'

Image
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
21.4.2018.
9:41
Sanjin Strukic/PIXSELL
VOYO logo

Ministarstvo zdravstva objavilo je edukativne materijale u kojima upozorava građane da zračenje mobitela može imati utjecaja na zdravlje ljudi, što su iz civilnih udruga pozdravili, ali i zamjerili Ministarstvu da je to napravilo "s figom u džepu".

'Ne stavljajte mobitel pod jastuk ili na noćni ormarić'

Na mrežnim stranicama Ministarstva objavljeni su letak i video u kojima se kaže da izloženost korisnika visokofrekvencijskim elektromagnetskim poljima mobitela značajno opada s povećanjem udaljenosti mobitela odnosno raste s njegovim približavanjem, te se daje savjete koji će pomoći u izbjegavanju rizika. Mobilni uređaj najviše emitira elektromagnetska polja tijekom razgovora ili prijenosa podataka, pa je dobro pričekati na uspostavljanje veze prije nego prislonite telefon na uho budući da tijekom uspostave veze mobilni uređaj radi maksimalnom snagom, kaže se.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također, Ministarstvo preporuča korisnicima mobitela da šalju tekstualne poruke (SMS, mail, CHAT...) kada god mogu umjesto da nazivaju mobitelom, i dodaje da je dobro nositi uređaj što dalje od tijela, tj. u torbi ili ruksaku umjesto u džepu hlača ili košulje. Ministarstvo poziva građane da izbjegavaju spavanje pored mobilnog uređaja. "Dok spavate ne stavljajte mobilni uređaj pod jastuk ili na noćni ormarić", kaže se. Izloženost zračenju se čak za 10.000 puta smanjuje ako se udaljenost od mobitela poveća 100 puta i obrnuto, ističe se na letku i videu te navodi da je to razlika, primjerice, između držanja mobitela pet milimetara uz uho i 50 centimetera od tijela ruci uz uporabu zvučnika/slušalica.

Izbjegavati dugotrajnu prislonjenost mobitela uz tijelo ili uho

Uključite zvučnik ili rabite slušalice te izbjegavajte dugotrajnu prislonjenost mobitela uz tijelo ili uho kad god je moguće, a jednako tako povežite se na dostupni bežični internet (Wi-Fi) jer tada mobitel odašilje manjom snagom, ističe se u preventivnim preporukamate i savjetuje građane da skrate vrijeme razgovora na mobilnom uređaju. Hrvatska udruga za zaštitu elektromagnetskog zračenja (HUZEZ) izrazila je zadovoljstvo "konačnim" izdavanjem edukativnog videa s preporukama kako treba koristiti mobitel, te dodaje da udruga već četiri godine na svojim informativnim tribinama i putem medija upozorava na potrebu odgovornog korištenja bežičnih tehnologija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz HUZEZA, međutim, ističu, da se u videu Ministarstva zdravstva elektromagnetska polja koja se emitiraju za vrijeme razgovora nazivaju "štetnima“, što je letak izbjegao navesti.Time se indirektno priznaje da ipak postoji učinak na zdravlje, što je Ministarstvo do sada uporno negiralo i tvrdilo, jednako kao i teleoperateri, kako "nema dokaza o štetnosti“, kažu u komentaru HUZEZ-a dostavljenu Hini. Iz udruge također zamjeraju Ministarstvu da je video "zakopan“ na njegovim stranicama, pa imaju dojam da je Ministarstvo željelo samo formalno ispuniti obveze propisane Strategijom razvoja širokopojasnog pristupa u Hrvatskoj u razdoblju 2016. do 2020., po kojima je objava edukativnih preporuka preduvjet za apliciranje za EU fondove.

Tišina oko materijala, za koji znaju samo najupućeniji, sugerira zaključak da Ministarstvo nije voljno "provesti stvarnu informativno-edukativnu kampanju o rizicima korištenja bežičnih tehnologija, usmjerenu posebno na djecu i mlade, kao što se traži Rezolucijom EU Parlamenta 2008/2211“, ističe HUZEZ

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo