Prevaranti oglase uglavnom objavljuju na internetu, a nakon što im turisti uplate predujam, netragom nestaju. Turisti dođu na dogovorenu adresu, a tamo - nema smještaja! Nema ničega. I kad pokušaju nazvati posrednika, odgovora nema, a novac su već uplatili.
U PU istarskoj ovog su tjedna zaprimili prijave takvih slučajeva prijevara na području Umaga i na području Poreča. I dok porečki prevarant možda upravo sada iznajmljuje još jedan nepostojeći apartman, umaški je uhićen. Priveden je u pritvorsku jedinicu i prijeti mu kazna zatvora u trajanju od šest mjeseci do pet godina.
Prevaranti oglase uglavnom objavljuju na poznatoj društvenoj mreži i stranici za prodaju i kupnju.
Dvije metode prijevara
"Uvijek pregledam ocjene gostiju, a u obzir dolaze samo stranice koje imaju osiguranje i preuzimaju odgovornost za moguće probleme", kaže Mark iz Engleske.
No niti to ne pomaže uvijek jer su prevaranti itekako domišljati.
"Imamo dvije vrste takvih problema. Jedan, ako gosti dođu na nepostojeći smještaj, a drugi je da dođu na smještaj koji davatelj smještaja nije ugovorio s tom stranicom ili s tim posrednikom", pojašnjava za Dnevnik.hr Boris Žgomba, predsjednik Udruge hrvatskih putničkih agencija.