"Hrvatska energično napreduje prema ispunjenju svih kriterija za ukidanje viza za Sjedinjene Američke Države", izjavio je potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović koji je ovaj tjedan u posjetu Washingtonu.
"Naravno da me, kao i sve nas u Hrvatskoj, raduje informacija američke strane da smo u ovom razdoblju uspjeli smanjiti broj odbijenih viza koji više ne iznosi 5,9 već 4,02 posto. Time smo se uvelike približili prihvatljivoj, odnosno uvjetovanoj stopi za ukidanje viza: manje od tri posto", kazao je Božinović u razgovoru za Hinu.
Na ukidanju viza Hrvatska radi nepune dvije godine
Podsjetio je na primjer Poljske koja je godinama ulagala velike napore za ukidanje viza i ispunila svoj cilj. Istodobno, dodao je, Hrvatska se tim pitanjem sustavno bavi nepune dvije godine.
"Mi smo od mog posjeta početkom 2018. u ove nepune dvije godine ostvarili velik napredak. Odgovorili smo na upitnik od 236 pitanja, a detaljne odgovore američkoj strane dostavili u svibnju ove godine. Američka strana na to je odgovorila preporukama koje uključuju dovršetak implementacije Sporazuma o prevenciji borbe protiv ozbiljnih kaznenih djela koji smo također zaključili tijekom posjeta 2018.", ustvrdio je Božinović.
Istaknuo je kako je konačni cilj povezati američke baze s našom bazom otisaka prstiju, a Hrvatska je dosad već postigla tehničko rješenje za razmjenu podataka o registarskim pločicama vozila i razmjeni DNK podataka, a do kraja siječnja 2020. bit će omogućena i razmjena otisaka prstiju.
"Implementirali smo i Sporazum s američkim Centrom za nadzor terorista, također potpisan 2018. Provodimo i nacionalni sustav razmjene podataka o avioputnicima i do sad smo se u MUP-u povezali s 11 zračnih prijevoznika, uključujući Croatia Airlines, a trenutno dogovaramo isto s Lufthansom, KLM-om, Austrian Airlinesom i Air Franceom", rekao je ministar.
Provodi se niz sporazuma, novi uskoro u proceduri
Dodao je da će Hrvatska vrlo skoro zaključiti Sporazum o pratiteljima leta tzv. Air Marshalls agreement. "Takav sporazum dosad nismo imali jer nije postojala izravna zrakoplovna linija sa SAD-om. S obzirom da je ove sezone uspostavljena linija od Philadelphije do Dubrovnika, što će se vjerojatno nastaviti i sljedeće godine, moramo i to pitanje bilateralno regulirati".
Podsjetio je da će ukidanju viznog programa pridonijeti i sporazumi o izručenju i uzajamnoj pravnoj pomoći u kaznenim stvarima koje je ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković potpisao u utorak uoči sastanka ministara unutarnjih poslova i pravosuđa SAD-a i Europske unije na kojem je pozdravljen ulazak Poljske u bezvizni režim, a na tom su putu pohvaljeni i hrvatski napori.
"Na temelju razgovora koje sam imao s ministrom domovinske sigurnosti, ali i još jednom rundom razgovora s ekspertima iz dva ministarstva – domovinske sigurnosti i vanjskih poslova, mogu s punim uvjerenjem reći da energično napredujemo prema ispunjavanju svih kriterija, uključujući smanjenje stope odbijenih viza", zaključio je Božinović.
Suradnja s akademijama FBI-a i DEA-e
Osim sudjelovanja na ministarskoj konferenciji i sastanka s ministrom domovinske sigurnosti Chadom Wolfom Božinović je s MUP-ovim izaslanstvom u četvrtak posjetio i FBI akademiju u Quanticu i učilište Agencije za suzbijanje kriminaliteta droga DEA.
S ravnateljem te institucije Michaelom Barbutijem Božinović je razgovarao o nizu uspješnih zajedničkih operativnih akcija. Među njima se posebno ističu velike zapljene narkotika - Nana, Nexus i Familia, a sličnih će akcija, kako je najavljeno, biti i ubuduće.
Na FBI akademiji MUP-ovo je izaslanstvo, uz američke domaćine dočekao i Dejan Dretar, hrvatski kriminalistički policajac koji u Quanticu polazi tzv. leadership program namijenjen visokorangiranim policijskim rukovoditeljima u partnerskim zemljama.
Posljednjeg dana posjeta Washingtonu Božinović će se u petak sastati i s predstavnicima vodećih američkih tvrtki iz vojno-sigurnosne industrije ACEBA s kojima je nedavno u Zagrebu razmotrio mogućnosti suradnje na zajedničkim projektima.