Nakon što je sud BiH donio odluku da Srbiji ipak izruči vukovarskog branitelja Tihomira Purdu, kojeg se tereti za ratni zločin, reagirali su i saborski zastupnici i to po već poznatom principu - ''prebaci krivnju na drugoga''.
Za SDP-ova Antu Kotromanovića, ujedno i umirovljenog časnika HV-a, Purdino je izručenje jedna ''velika katastrofa, nemar i izdaja prvo hrvatskog građanina, a potom i branitelja'', koji smatra da su svi krivi.
''To se u jednoj ozbiljnoj državi ne smije dogoditi'', rekao je ogorčeni Kotromanović.
Vijest da će do izručenja ipak doći rasrdila je i HDZ-ova Andriju Hebranga. No, poručio je kako sudske odluke ne može komentirati, ali ipak naglašava kako je država Purdino izručenje mogla zaustaviti.
''To se moglo spriječiti na razini predsjednika Hrvatske i Srbije, a ne prepustiti pravosuđu'', rekao je Hebrang. I dok on krivnju djelomično svaljuje na predsjednika Josipovića, HDSSB-ov Dinko Burić za nastalu situaciju krivi Vladu RH jer, kako kaže, vodi politiku kriminalizacije Domovinskog rata.
Naglasio je i kako u optužnici protiv Purde, ali i drugih hrvatskih branitelja pred srbijanskim tužiteljstvom, piše da se optužuju zbog oružane pobune i rušenja ustavnopravnog poretka SFRJ, što piše i u izvješću Amnesty Internationala protiv Vladimira Šeksa.
Burić dodaje da će zbog svega razmisliti hoće li podići kaznenu prijavu protiv sudaca Županijskog i Vrhovnog suda.
''To je strašno, stravično, sramotno za hrvatsku državu. Vlada nažalost vodi politiku koja se može okarakterizirati poslušničkom prema EU, dodvorničkom prema Srbiji, maćehinskom prema Slavoniji i Baranji i izdajničkom prema hrvatskim braniteljima i Domovinskom ratu'', zaključio je Burić.
Vesna Pusić (HNS) podsjetila je, pak, kako se koordinacija Državnog odvjetništva, Vrhovnog suda i MUP-a zadnji put sastala prije 10 godina, a da im je zadaća da dogovaraju postupak u svim slučajevima - bilo kad neke druge zemlje traže hrvatske državljane ili kada Hrvatska traži osumnjičenike u drugim zemljama.
''U ovom slučaju očito je da se moglo i trebalo postupiti još 2007. i taj slučaj procesuirati na teritoriju Hrvatske i u hrvatskim institucijama i tada bi to bilo davno razriješeno, a i ljudi koji su na tim tjeralicama znali bi u kojem su statusu'', rekla je Pusić.
Poručila je i kako je slučaj Purda pokazao kako ozbiljne posljedice može imati nefunkcioniranje institucija i na koji način se to dramatično odražava u stvarnom životu, piše Večernji list
Vezani članak:
arti-201102180520006 arti-201102180142006