NOĆ U POLICIJI /

Dabri određen istražni zatvor od mjesec dana: 'Postoji bojazan da bi utjecao na svjedoke'

thumbnail

Odvjetnik je istaknuo kako je postupak protiv Dabre proglašen tajnim, s obzirom na to da se radi o kaznenim djelima počinjenima na štetu maloljetnog Dabrinog sina

27.2.2025.
10:08
VOYO logo

Bivšem ministru poljoprivrede Josipu Dabri u četvrtak je određen istražni zatvor.

"Određen je istražni zatvor u trajanju u mjesec dana. Istražni zatvor određen je zbog opravdane bojazni da bi okrivljeni utjecao na svjedoke. Sudac istrage smatra da iz spisa predmeta postoji dovoljno dokaza o postojanju osnovane sumnje da je okrivljeni osnovano sumnjiv kao počinitelj kaznenih djela koja mu se stavljaju na teret, ali i da postoje posebni razlozi da bi po povratku na slobodu mogao utjecati na svjedoke koji se trebaju ispitati", rekao je glasnogovornik Županijskog suda u Osijeku Davor Mitrović.

Napominje da je potrebno saslušati šest svjedoka. "Prema dosad dostavljenom prijedlogu, potrebno je saslušati šest svjedoka, od kojeg su dva bliski srodnici, ali sudac naglašava da bliski srodnici nemaju pravo blagodatnih nesvjedočenja za kaznena djela iz kaznenopravne zaštite djece i u tom djelu ne mogu uskratiti svoje svjedočenje", priča Mitrović i napominje da nezadovoljna strana ima pravo žabe u roku od tri dana. O tome odlučuje Izvanraspravno vijeće suda u Osijeku.

Mitrović kaže da postoji i mogućnost da istražni zatvor traje manje od mjesec dana, pod uvjetom da se svjedoci ispitaju u kraćem vremenskom roku. Na pitanje reportera RTL-a Danas Bojana Uranjeka gdje je sada Dabro, Mitrović odgovara: "Otprema se rješenje. Ide prema zatvoru."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dolazak na sud

Josip Dabro jutros je doveden pred suca istrage Županijskog suda u Osijeku koji će odlučivati o zahtjevu za određivanje istražnog zatvora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pitali smo ga kako je protekla noć u policiji na što je on rekao: "Spavao sam kao beba!

Podsjetimo, Dabro je jučer ispitan u sjedištu osječkog Općinskog državnog odvjetništva. Uz njega su bili pravobranitelji te odvjetnici Toni Ivandić i Šime Matak, dok je u odvjetničkom timu bio i Berislav Živković, koji je već bio prisutan na Dabrinoj konferenciji za novinare prije nekoliko dana.

Ivandić je istaknuo kako je postupak protiv Dabre proglašen tajnim, s obzirom na to da se radi o kaznenim djelima počinjenima na štetu maloljetnog Dabrinog sina. Prema zakonu, takvi slučajevi podliježu tajnosti. Sumnja se da je Dabro svom sinu dao oružje i bombu, čime je, prema tvrdnjama tužiteljstva, prekršio zakon i povrijedio djetetova prava.

POGLEDAJTE VIDEO: Hoće li Dabro prenoćiti u pritvoru?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
VOYO logo