JOŠ SE NE ZNA IZVOR ZAGONETNE RADIJACIJE NAD EUROPOM: /

Stručnjaci izmjerili kolika je u Hrvatskoj

Image
Foto: AFP, SERGEI SUPINSKY
23.2.2017.
22:44
AFP, SERGEI SUPINSKY
VOYO logo

Istodobno, u Hrvatskoj nije zabilježena prisutnost I-131 u atmosferi, piše Dnevnik.hr koji je potvrdu dobio u Državnom zavodu za radiološku i nuklearnu sigurnost (DZRNS) koji koncentraciju istog redovito prati na mjernim postajama u Batini i Svetom Križu.

Doza detektirana nad Europom nije opasna

"Vrijednosti detektirane u zemljama Europe tijekom siječnja o kojima je informirao Institut za radiološku zaštitu i nuklearnu sigurnost Francuske kreću se između 0,2 i 6 µBq/m3. Ukupna doza koju pojedini stanovnik može primiti inhalacijom zraka na mjestu najviše izmjerene koncentracije I-131 je gotovo sto milijuna puta manja od dozvoljene godišnje doze za stanovništvo koja iznosi 1 mSv", kazala je za Dnevnik.hr Stela Popović, voditeljica službe za inspekciju i izvanredni događaj DZRNS-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radi uspordbe, dva tjedna nakon nesreće u Fukushimi preko Europe je prešao oblak koji je sadržavao koncentraciju I-131 i do 10mBq/m3, odnosno 2000 – 60000 puta veće od one koja je sada detektirana. Ta je koncentracija još uvijek bila znatno ispod dozvoljne godišnje doze za stanovništvo.

Image
DETEKTIRAN MISTERIOZNI PORAST RADIJACIJE U EUROPI: /

Zračenje zabilježeno u nizu zemalja, nitko ne zna što se događa

Image
DETEKTIRAN MISTERIOZNI PORAST RADIJACIJE U EUROPI: /

Zračenje zabilježeno u nizu zemalja, nitko ne zna što se događa

"Nema govora o ikakvim nuklearnim pokusima"

Dok se ne otkrije uzrok odnosno izvor radijacije, nižu se razne teorije: od curenja iz nekog postrojenja farmaceutske industrije, preko zračenja iz potopljenih ruskih ratnih plovila, do tajnih nuklearnih pokusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Popović kaže da je najvjerojatnije riječ o I-131 namjenjenom za medicinsku uporabu tj. o ispuštanju iz postrojenja za njegovu proizvodnju. Slično tvrde još neki domaći stručnjaci.

"Po mom mišljenju nema govora o bilo kakvim nuklearnim pokusima jer bi u tom slučaju bili prisutni i neki drugi izotopi", kazao je za Dnevnik.hr jedan hrvatski znanstvenik koji je želio ostati anoniman. On dodaje kako će izvor curenja radioaktivnog joda biti vrlo teško otkriti jer je vrijeme poluraspada radioaktivnog joda samo osam dana, a u mjesec i pol dana nestane ga čak 95,5 posto.

Jedno je sigurno - izvor radijacije nije kod nas

Jedino mjesto u Hrvatskoj gdje se može proizvesti radionukleida je ciklotron u tvrtki Ruđer Medikol ciklotron d.o.o. koju su 2007. godine osnovali Institut Ruđer Bošković, tvrtka Medikol i tvrtka Ruđer inovacije.

No, njihovo postrojenje ne proizvodi I-131, a budući da njegova koncentracija nije ni izmjerena na prostoru Hrvatske, nema ni potrebe za zaštitnim mjerama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo