JOŠ NISMO PODVUKLI CRTU: /

U Saboru Zakon koji bi mogao stvoriti nove branitelje, a Medved na sebe preuzima važnu procjenu

Image

Više neće biti stručne procjene kod stjecanja statusa hrvatskog ratnog vojnog invalida, već će to odraditi povjerenstvo koje imenuje - ministar Medved

16.3.2021.
20:33
VOYO logo

Hrvatski sabor, koji ovaj tjedan treba izabrati novu pučku pravobraniteljicu, u srijedu će raspravljati o zakonskim izmjenama koje će dodatno olakšati stjecanje statusa hrvatskog branitelja i hrvatskog ratnog vojnog invalida (HRVI). Uredilo bi se to izmjenama Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata koje je predložila Vlada, a koje su, i prije nego su stigle u Sabor doživjele kritike dijela javnosti, zamjera im se da dodatno šire braniteljska prava.

Za stjecanje statusa treba gotovo tri godine

Ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved tumači da se Zakon, koji je stupio na snagu u prosincu 2017., mijenja jer je u tri godine primjene uočeno da je određene mjere potrebno dodatno prilagoditi potrebama korisnika. Objasnio je kako u postupku ostvarivanja statusa HRVI postoje organizacijski problemi koji utječu na to da postupak traje gotovo tri godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stoga se predlaže da se prethodna stručna procjena ukine, a vještačenje koje obavlja Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju u zapošljavanje osoba s invaliditetom, prebaci u nadležnost Ministarstva branitelja gdje će ga provoditi posebna liječnička povjerenstva koja će imenovati ministar. Drugim riječima, više neće biti stručne procjene nego će to odraditi povjerenstvo koje će imenovati ministar Medved. Ubrzava se i postupak stambenog zbrinjavanja hrvatskih ratnih vojnih invalida kroz kupnju stanova na lokacijama na kojima nije isplativa organizirana izgradnja.

Predlaže se ubrzanje postupka i dodatna prilagodba ostvarivanja prava namijenjenih socijalno ugroženim skupinama, kao što su jednokratna novčana pomoć i naknada za nezaposlene hrvatske branitelje i članove njihovih obitelji. Ministarstvo je, naime, uočilo da dio socijalno ugroženih branitelja ne može ostvariti naknadu za nezaposlene branitelje niti jednokratnu pomoć pa se postupak i u tom dijelu olakšava. Uvjet za naknadu, primjerice, više neće biti prebivalište u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
PONOVNO SE MIJENJA ZAKON O BRANITELJIMA: /

Medved zaključio da ima još ratnih invalida koji nisu stekli status

Image
PONOVNO SE MIJENJA ZAKON O BRANITELJIMA: /

Medved zaključio da ima još ratnih invalida koji nisu stekli status

Za provedbu treba 53,4 milijuna kuna u tri godine

Omogućava se ostvarivanje prava na mirovinu i za one branitelje koji su naknadno ostvarili taj status, a već ranije imaju priznato pravo na mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju. U praksi je, naime, uočeno da su branitelji koji su po novom zakonu zatražili priznavanje statusa, a prije toga su otišli u mirovinu, ostali bez dijela mirovinskih prava koja uživaju branitelji koji su se umirovili nakon stjecanja statusa. Zakonom bi se sada i njima dala ista prava, što znači da će moći zatražiti nove izračune mirovina, a to pak znači da se može očekivati povećanje broja onih koji su u mirovinu otišli po općim propisima, ali im je ona utvrđena na temelju Zakona o pravima hrvatskih branitelja, koji je za njih bio povoljniji.

Kako se čulo na matičnom saborskom Odboru za ratne veterane, za provedbu predloženog zakona, potrebno je u razdjelu Ministarstva rada i mirovinskog sustava kroz tri godine osigurati 45 milijuna kuna, a u razdjelu Ministarstva hrvatskih branitelja 8,4 milijuna kuna u tri godine.

Image

Photo: Igor Kralj/PIXSELL

Neki su propustili steći status ratnih vojnih invalida

Kako smo već pisali početkom veljače, najspornije u prijedlogu izmjena Zakona o hrvatskim braniteljima jest ponovno otvorena mogućnost stjecanja statusa hrvatskog ratnog vojnog invalida, za što se mislilo da je podvučena crta, s obzirom i na to da je Domovinski rat završen prije 25 godina. No, Ministarstvo hrvatskih branitelja zaključilo je da još ima mnogo onih koji su propustili steći taj status, a imaju pravo na isti.

Kada smo u veljači postavili pitanje Ministarstvu hrvatskih branitelja nije li četvrt stoljeća trebalo biti dovoljno svim braniteljima koji su iz Domovinskog rata izašli narušenog zdravlja i bez dijelova tijela te zašto se ponovno otvara mogućnost stjecanja statusa HRVI-a, odgovoreno nam je da se u protekle tri godine uočilo "kako je određene mjere potrebno dodatno prilagoditi potrebama korisnika kako bi one u potpunosti rezultirale planiranim učinkom".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministarstvo: Nije riječ o 'novim' braniteljima i invalidima

"Ubrzavanje postupka ostvarivanja statusa HRVI nipošto ne znači neutemeljeno ostvarivanje toga statusa, nego isključivo eliminiranje normativnih i organizacijskih teškoća koje utječu na trajanje postupka znatno izvan zakonskih rokova", odgovorili su nam iz Ministarstva.

Također su poručili kako ponovnim otvaranjem roka za stjecanje statusa hrvatskog branitelja i HRVI nije došlo do "sloma sustava" niti je riječ o "novim" hrvatskim braniteljima ni hrvatskim ratnim vojnim invalidima, nego o "osobama koje zbog normativnih uređenja ili različitih osobnih razloga nisu svoj status regulirale ranije".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo