JOŠ JEDAN ŠOK ZA GRAĐANE: /

Osim što ne štede, razdjelnici nisu zakonito mjerilo

Image
Foto: PIXSELL/Ilustracija, Davor Puklavec

Građani koji su ugradili razdjelnike stalno se žale da nisu primijetili nikakvu uštedu. Neki se pak žale i da su im se računi i više nego udvostručili nakon ugradnje razdjelnika.

24.2.2016.
22:15
PIXSELL/Ilustracija, Davor Puklavec
VOYO logo

RTL je od Državnog zavoda za mjeriteljstvo dobio potvrdu da se razdjelnici uopće ne vode kao zakonito mjerilo, nakon što je bivši ministar Ivan Vrdoljak priznao da prije donošenja zakona o obveznoj ugradnji razdjelnika nije tražio studiju isplativosti. Kako nešto u cijeloj računici ne štima, shvatio je i sveučilišni profesor Ivica Džeba te je napravio analizu troškovne učinkovitosti.

"Rezultati su uvijek isti - da je očekivani benefit zapravo manji - mjeren nekim novcima učinka uštede toplinske energije nego što je to onaj minimalni trošak vezan za ugradnju i korištenje tih razdjelnika", pojasnio je Ivica Džeba, profesor na Građevinskom fakultetu u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
VRDOLJAK: /

'Sigurno me nije nazvala Merkel i tražila pomoć da Siemens proda razdjelnike'

Image
VRDOLJAK: /

'Sigurno me nije nazvala Merkel i tražila pomoć da Siemens proda razdjelnike'

Što je zapravo propisano?

Bivša Vlada analizu nije napravila jer su procijenili da to nije potrebno. Za razliku od Njemačke koja ju je napravila i shvatila da nema smisla tjerati ljude da ugrade nešto što ne jamči uštedu, bivši ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak sada tvrdi: "Ako sustav nije dobar, treba ga promijeniti i dotjerati i poštivati Direktive koje moramo poštivati".

Samo što Direktiva ne propisuje uvođenje razdjelnika ako se dokažu neisplativima. Također ne propisuje kazne i do 50.000 kuna kao u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Razdjelnici topline jesu mjerni instrumenti. Međutim, oni nisu zakonito mjerilo za što je nadležan Državni zavod za mjeriteljstvo", kazao je zamjenik ravnatelja Državnog zavoda za mjeriteljstvo Božidar Ljubić.

Motiviranje na racionalno korištenje toplinske energije

Nakon što su ugrađeni u 51.500 stanova, iz HEP Toplinarstva sada kažu da razdjelnici zapravo uopće ne štede.

"Ugradnja razdjelnika ne garantira automatski uštedu energije i niže troškove, već oni kupce motiviraju na racionalno korištenje toplinske energije i postizanje energetskih i financijskih ušteda", priopćili su iz HEP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo