Mjerenje tlaka, COVID testiranja i pregledi djece - sve to rade liječnici u ambulanti za ukrajinske izbjeglice.
"U smještaju imaju liječnike koji su nam od velike pomoći. Oni su neophodni, jer u hotelu ima jako puno majki s djecom. Svi znamo kako je s djecom. Često trebaju medicinsku pomoć i super je što su nam dostupni", rekla je Ukrajinka Ilona Serošatan.
Dostupni su od 7 do 19, a nakon pregleda kreće administracija.
"Pregled košta 52 kune, i onda zapravo sken i sliku putovnice šaljemo našem računovodstvu koji dalje rješava taj računovodstveni postupak, odnosno snimanje na CD-u i slanje dalje", rekla je liječnica obiteljske medicine iz Doma zdravlja Zagreb – Centar, Ana Mašić.
Pečat, popis dokumentacije i račun na CD-u, pa na poštu. Da, to je procedura i ova liječnica to radi sama.
"Poslala sam jedan račun na kraju mjeseca. Procedura je da ih pješke morate snimiti, ponekad tražimo pomoć MCS-a jer nam se ponekad dogodi da snimimo prazan račun, pa nam ih šalju natrag i još o tomu moramo brinuti", rekla je liječnica obiteljske medicine Marija Gluhak.
Pregledala je troje Ukrajinaca. U ordinaciji Bressan nije bio niti jedan, ali s procedurom je upoznat.
"Ako su negdje mogli zakomplicirati u 21 stoljeću, oni su upravo sad zakomplicirali nama i tim jadnim ljudima koji su pobjegli iz rata", kazao je liječnik obiteljske medicine Leonardo Bressan.
Iz HZZO-a su odgovorili da je slanje na CD-u bilo privremeno.
HZZO je omogućio da se računi za obavljenu zdravstvenu zaštitu za osobe s odobrenom privremenom zaštitom (raseljene osobe iz Ukrajine) dostavljaju na isti način kao i za hrvatske osiguranike. Računi se više ne dostavljaju na CD-u jer je ustanovljen OIB sustav za osobe iz Ukrajine.
Nisu ovo jedini računi na CD-u, šalju se i za Nacionalni program ranog otkrivanja raka pluća.
"Već godinu i duže dana za šaljemo ih na mjesečnoj razini. Sve pacijente koje obradimo pržimo na CD, printamo popratnu dokumentaciju i onda je procedura ista. Stavljate sve u kuvertu, stavljate markicu i idete direktno na poštu", rekla je Gluhak.
Ana je mlada liječnica koja radi na laptopu bez utora za CD.
"To znači vjerojatno kao što je i mojim kolegama 2010. značilo da bi morali na disk spržiti istu stvar. Nije najlogičnija stvar, pogotovo da pokušavamo uvesti digitalizaciju u zdravstveni sustav već unazad nekoliko godina", kaže Ana Mašić.
CD i pošta u 21. stoljeću - možda rješenje na ovo pitanje vidimo u dugo najavljivanoj reformi zdravstva.