Postoje različiti kriteriji po kojima epidemiolozi klasificiraju zaražene kao moguće, vjerojatne ili potvrđene slučajeve. U slučaju zaraze koronavirusom najnovije kriterije objavio je Europski centar za kontrolu i prevenciju bolesti.
Mogući su i vjerojatni slučajevi
Epidemiologinja i voditeljica djelatnosti epidemiologije u ZJZ-u Međimurske županije dr. med. Višnja Smilović za dijagnostiku COVID-a bez testiranja dala je konkretan primjer.
"Kada po kliničkim kriterijima prijavljujemo zarazu SARS-CoV-2 virusom, ta osoba mora imati epidemiološku poveznicu. Dakle, ako netko od ukućana ima zarazu potvrđenu PCR testom, a drugi ukućan razvije iste ili slične simptome onda ga ne treba testirati i on je po klasifikaciji vjerojatan slučaj", pojasnila je za dnevnik.hr.
Novo značenje brzih antigen testova
Dr. Smilović dodaje kako je ECDC početkom tjedna promijenio i definciju po kojoj se zaraza COVID-19 smatra potvrđenom ako je osoba pozitivna na PCR testu, ali i na brzom antigen testu.
"No i tu je važno znati kod koga se antigen test može raditi, znači to mora biti osoba sa simptomima. Test mora biti i validiran", kaže dr. Smilović.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.