NEKE SE I NAPLAĆUJU /

Ne stišavaju se reakcije građana, mnogi su zabrinuti i pitaju: 'Jesmo li proveli posljednje ljeto na omiljenoj plaži?'

Image
Foto: Nel Pavletic/PIXSELL

U javnost procurila prva verzija Zakona o pomorskom dobru. Lokalni aktivisti smatraju kako je ovo zeleno svjetlo za lokalne šerife, no ministar Butković uvjerava kako neće biti zlouporabe, kao ni ograđivanja i ograničavanja

25.8.2022.
9:27
Nel Pavletic/PIXSELL
VOYO logo

Ovo ljeto na hrvatskoj se obali moglo vidjeti dosta znakova zabrana ili ograda pa se mnogi pitaju jesu li proveli posljednje ljeto na omiljenoj plaži. Građani se ne smiruju s reakcijama jer je u javnost procurila prva verzija Zakona o pomorskom dobru.

"Ne bih dopustio većem broju ljudi da se to rasprodaje te da može svatko svagdje", "Ovo je čisti kapitalizam gdje se ništa ne pita narod, nego je bitno zaraditi novac. Ako bi se tako išlo i ovdje, onda bi otišlo sve naopako", komentiraju građani novi Zakon.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
NEKOM MORE, NEKOM SE NE MORE /

Više od polovice Hrvata ove godine neće na more: Najmanje putuju oni koji primaju goste, a najviše najbogatiji

Image
NEKOM MORE, NEKOM SE NE MORE /

Više od polovice Hrvata ove godine neće na more: Najmanje putuju oni koji primaju goste, a najviše najbogatiji

Butković kaže da zlouporabe neće biti

Iz Pokreta Otoka upozoravaju kako ovim prijedlogom Zakona svaka plaža izvan grada može doći u koncesiju.

"U cijelom Zakonu gdje se spominju morske plaže i povezuju s bilo kakvim ograničavanjem, svaku od tih stavki treba izbrisati. Treba eksplicitno napisati u Zakonu da sve morske plaže, neovisno o njihovoj vrsti i namjeni, trebaju ostati otvorene za javnost", rekla je Maja Jurišić iz Pokreta Otoka za N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković kaže kako zlouporabe pomorskog dobra neće biti, kao ni ograđivanja niti ograničavanja.

"Mi jedinicama lokalne samouprave dajemo mogućnost da oni na svom području kroz plan upravljanja pomorskim dobrom, koji će također ići na javno savjetovanje, odrede funkcionalnu namjenu svojih plaža", rekao je Butković.

'Idemo u smjeru otvaranja putova za novu devastaciju'

Dalmacija je na udaru bespravnih graditelja. Uvala Vruja je najpoznatiji takav slučaj. Država već dulje od dva desetljeća ne sankcionira uništavanje vlastite obale. Lokalni aktivisti smatraju kako je ovo zeleno svjetlo za lokalne šerife.

"Ja bih željela vidjeti da se otvore te kapije, da se unište ti nakaradni prilazi što vode prema moru. To treba dočekati. A mi idemo u drugom smjeru. Mi idemo u smjeru otvaranja putova za novu devastaciju", upozorila je Bruna Fistonić iz Udruge Festival bespravne gradnje Vruja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Prijedlog Zakona ovakav kakav jest ne bi smio ući u saborsku proceduru, već mora biti znatno izmijenjen prije e-savjetovanja tako da se otkloni svaka mogućnost ostvarivanja stvarnih prava na pomorskom dobru te izvrši mogućnost revizije pretvorbe u skladu sa sudskom praksom", kaže Vladimira Mascarell iz Udruge Javno je dobro.

Neke se plaže i dalje naplaćuju

U Petrčanima je ulaz na plažu 50 kuna. Zadranin Denis Barić, ujedno i predsjednik Otočnog sabora će kroz stručni savjet nastojati takvom ponašanju stati na kraj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Otočni će sabor sigurno svoje komentare na nacrte Zakona dati i poslati Ministarstvu, neovisno bili mi u Stručnom savjetu ili ne", rekao je Barić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo