JEDNI BIJESNI, DRUGI ZADOVOLJNI: /

Jedna stanarka objasnila kako je uštedjela ugradnjom razdjelnika

Image
Foto: PIXSELL, Kristina Štedul Fabac

Ugradnja razdjelnika razljutila je brojne građane. Veliki broj njih svjedočio je da im im je upravo njihova ugradnja donijela i više račune.

29.2.2016.
6:07
PIXSELL, Kristina Štedul Fabac
VOYO logo

Pravilnim rukovanjem termoventilom može se uštedjeti kaže Željka Nedeljković-Žunec, predstavnica suvlasnika zgrade za HRT. S prvim računima nakon ugradnje razdjelnika više je nego zadovoljna. "Siječanj 2015. je 890 kuna, račun za siječanj 2016. je 633 kune", kaže Žunec. "To je ono što su građani trebali znati ako su se htjeli informirati, da će stanovi koji su u nižem energetskom razredu plaćati više, jer oni više troše", dodaje.

Loše izolirani stanovi

Stoga stanari u tako loše izoliranim stanovima nemaju izbora jer im prijeti kazna. Uz to im se razdjelnik predstavljao kao jedina opcija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Smatram da je stvarno milenijska prevara zato što je njemački parlament donio preporuku da se ne ugrađuju razdjelnici kao mjerni instrument jer su nepouzdani mjerni instrumenti", mišljenja je Željko Tomašić, predsjednik regionalne organizacije za zaštitu potrošača.

Image
JOŠ JEDAN ŠOK ZA GRAĐANE: /

Osim što ne štede, razdjelnici nisu zakonito mjerilo

Image
JOŠ JEDAN ŠOK ZA GRAĐANE: /

Osim što ne štede, razdjelnici nisu zakonito mjerilo

Tehnologija razdjelnika topline stara je 50 godina i koristi se u cijelom svijetu, pa i u Njemačkoj, kaže direktor jedne od tvrtki Dražen Hubak, koja se bavi ugradnjom i očitavanjem razdjelnika, javlja HRT. "Štednja energije je dokazana i jedino što bi trebalo je transparentno objasniti ljudima koji je način obračuna energije", tvrdi direktor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obveza ostaje

Umjesto edukacije građanima se prijeti kaznama. Da će se to mijenjati, najavio je ministar gospodarstva Tomislav Panenić, no obveza energetske učinkovitosti ostaje. Radna skupina koju je najavio ministar gospodarstva - trebala bi donijeti promjene.

Brojači elektronskih impulsa

Što su razdjelnici, jesu li pouzdan mjerni instrument i kako je moguće da dio ljudi dobiva više račune ako štede, u Dnevniku HTV-a objasnio je dr. sc. Igor Balen s Katedre za toplinsku i procesnu tehniku FSB-a.

"Razdjelnici nisu mjerni instrumneti koji određuju koliko se potrošilo toplinske energije. To su brojači elektronskih impulsa kojima se potom određuje relativni udio pojedinog potrošača u ukupnoj potrošnji toplinske energije zgrade. Zgrade koje su spojene na toplanu obično imaju jedno brojilo toplinske energije na ulazu u zgradu, a između potrošača koji su spojeni na taj toplinski priključak radi se pravdena raspodjela. Nakon očitavanja elektronskih impulsa, proračunskom formulom određuje se iznos računa za pojedine stanove. Uočeni su nedostaci u korištenju te proračunske formule, ima prostora za poboljšanje i nedostatke treba otkloniti", kazao je.

Dodao je međutim kako su razdjelnici dobro rješenje obzirom da predstavljaju korak prema ograničavanju osobne potrošnje topline. Boljim rješenjem smatra ugradnju stvarnih mjerila toplinske energije (kalorimetara). Nažalost oni se teže ugrađuju u starije zgrade (građene 60-ih, 70-ih, 80-ih god. jer veći broj cijevi prolazi kroz stanove, a osim toga su i skuplji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo