Prva dama Hrvatske, supruga predsjednika Republike, Sanja Musić Milanović, nezadovoljna pedagoškim pristupom profesorice matematike prema njezinu sinu srednjoškolcu pisala je ravnateljici Klasične gimnazije u Zagrebu. Mail koji joj je poslala dospio je do javnosti nakon što je novinarskim redakcijama netko anoniman dojavio da je ravnateljica Klasične gimnazije "natjerala profesore da promijene dvije zaključne ocjene (iz matematike i latinskog jezika, nap.a.) sinu predsjednika Milanovića, a da bi to prikrila, profesori su se nakon kraja školske godine morali sjetiti da su krivo zaključili nekoliko ocjena. Slučajno baš sinu predsjednika, a onda i još nekima."
Nezadovoljna majka, Milanovićeva supruga, zauzimajući se za svoga sina i druge učenike kojima se dogodilo isto, nabrojila je, kako piše, "mnoštvo nepravilnosti koje su vezane uz rad predmetne nastavnice matematike, a koje su uzrokovale zakidanje djece za nastavno gradivo, a potom i za ocjene."
Nije tražila višu ocjenu, samo objašnjenje
Ukratko - piše u tom mailu Sanja Musić Milanović - rečena profesorica nekoliko je tjedana izostala s nastave bez osigurane zamjene; potom je djeci dala da pišu test i iz gradiva koje im nije stigla predavati; zadaci su, kaže, bili pogrešno postavljeni; otišla je na godišnji odmor uoči predzadnjeg sata matematike u školskoj godini; učenicima je ponudila da za bolju zaključnu ocjenu pišu test iz gradiva koje im zbog svojih izostanaka nije stigla predavati… i tako dalje.
"Uz sve gore navedeno, a svjesna da se brojnim učenicima dižu ocjene, nije mi jasan ovakav stav ne samo predmetne nastavnice matematike nego i cijele stručne službe koja svjesna svih nepravilnosti ne čini ništa osim daljnjeg zakidanja učenika. Zašto postoje dvostruki kriteriji u istoj školi, zašto se nekima izlazi u susret dizanjem ocjena, a u ovom slučaju se svjesno grubih pedagoških propusta i dalje zakida i kažnjava učenike", zapitala se Musić Milanović u mailu ravnateljici gimnazije. Tomu je dodala: "Želim biti jasna da niti jednom nisam ni usmeno, a niti sada pismeno zatražila da se ocjena zaokruži na odličan, samo tražim objašnjenje za sve uočene nepravilnosti koje učenike zakidaju kako u znanju, tako i u ocjenama, a za što nisu krivi i na što nisu mogli utjecati ni oni, niti mi, roditelji."
Još je napomenula da "nije išla na razgovor s predmetnom nastavnicom matematike" te da je na brojne pedagoške propuste spomenute nastavnice "pravodobno i u više navrata, upozoravala usmeno od listopada 2021. godine i razrednika i stručnu suradnicu pedagoginju".
Zar nema baš nikakav štogodmail?
Ukratko, nakon što je ravnateljici poslala mail, njezinom sinu već zaključena ocjena vrlo dobar iz matematike preinačena je - danima nakon završetka nastave - na ocjenu odličan. Iako je naglasila u mailu kako ni pismeno ni usmeno nije tražila da se njezinom sinu zaključi ocjena odličan, sasvim je jasno da je već samim slanjem maila učinila pritisak. A poslala ga je sa službene mail adrese.
Predsjednikova supruga vjerojatno ima neki privatni mail, neki hotmail, gmail, štogodmail… - iako Zoran Milanović danas na presici kaže da nema, sarkastično domećući da su "siromašni" - ali ona se s ravnateljicom ipak dopisivala sa svoga službenog maila iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, gdje je voditeljica Službe za promicanje zdravlja.
Dakle, ravnateljici se obratila kao majka učenika, ali i kao javna osoba. Znalo bi se tko je i da je pisala sa štogodmaila, no ovime je taj čin dobio javnu auru. Time se njezin shvatljiv roditeljski gnjev i argumentirano nezadovoljstvo ("Mama je mama", tautološki rezonira Milanović braneći, ali i koreći suprugu) kanalizirao političkim putem do ravnateljice. Koja je, pak, vjerojatno odmah obavijestila profesoricu matematike da je pisala "Milanovićeva žena", a ova je, vjerojatno, instinktom kojim se reagira na "pozive odozgo" preinačila ocjenu iz vrlo dobre u najbolju. Bez dodatne provjere znanja, jer je školska godina već završila.
Nije htjela, ali je ipak učinila pritisak
Ne znamo je li bilo neke rasprave, obrazloženja i argumentacije prozvane profesorice ili je poslanim mailom sve bilo riješeno. Propust je iz majčine perspektive ispravljen, ali sistemska greška nije popravljena. Jedna dvaput zaključena ocjena time više nije bila odluka same profesorice, nego rezultat roditeljske intervencije, ma koliko se u onom mailu tvrdilo da to nije bila namjera.
Kada je priča dospjela u javnost, iz Jutarnjeg lista tražili su očitovanje gospođe Musić Milanović, ali je odgovor - njezin kopipejstani mail ravnateljici gimnazije - opet stigao službenim kanalom. Iz Ureda predsjednika! Time je otac - iako danas tvrdi da ga "boli uho za jednu četvorku" - preuzeo problem majčinog nezadovoljstva sinovljevom zaključenom ocjenom iz matematike. I detektirao ga kao politički napad na njega. A svime time je, htjelo se to ili ne, učinjen dodatni pritisak u školi njihova sina za ubuduće. Korespondencija s nastavnicima ide iz javnih ustanova, mailovi se šalju iz jednog od gnijezda političke moći.
Bolje da ona piše, nego da on spominje
Možda je prva dama htjela ostaviti pisani trag svoga nezadovoljstva i možda je s plemenitom namjerom računala da će, ako se isprsi svojim statusom, kao supruga Predsjednika Republike, pomoći i roditeljima drugih učenika kojima su možda nezasluženo zaključne niže ocjene. A možda je u toj korespondenciji neprimjereno uzdignutoj na visoku razinu između redaka poručila ravnateljici: Bolje da vam ja pišem, nego da vas moj suprug javno spomene. Našlo bi se mjesta za neku njegovu opasku između Banožića i Plenkovića. Kao što se, uostalom, dogodilo. Potegao je danas Banožića kao svoga vječitog asa iz rukava u retoričkom pokeru.
"Što je s Banožićem, koji ništa nije napravio? On je ponavljač. Evo, reći ću Marku Milanoviću da si pogleda kako se postaje ministar. Budi glup, uvlakač, brz i bistar ko Bosut i bit ćeš ministar. Kad imaš pet, bit ćeš štreber, zezat će ga u školi. Imaš pet iz matematike, jaka stvar. Kad si glup, ponavljaš razred, ništa ne zna, onda postaješ ministar ko Bane", rekao je.
I tako je jedna naknadno zaključena petica postala odlična prilika za još jedan obračun s Banožićem, a Banožić je iskorišten da se njime relativizira jedna na koncu ipak iznuđena ocjena.