JE LI TO BRIGA DEMOGRAFIJU? /

Proračun se udvostručio, a dječji doplatak ostao isti

Image
Foto: Pixsell

Prije 18 godina proračun je iznosio 75 milijardi kuna, a do 2019. je skoro dvostruko narastao.

2.10.2019.
19:20
Pixsell
VOYO logo

Mladići i djevojke koji ove godine pune 18 godina te se još uvijek školuju, imaju od države pravo na maksimalan dječji doplatak od 299, 34 kune. Vjerovali ili ne, iznos dječjeg doplatka nije se mijenjao od 2001., dakle skoro 20 godina. Prema pisanju Novog lista, ako je obitelj od 18-godišnjaka s početka teksta sve ove godine ulazila u dohodovni cenzus preko kojeg se ostvaruje pravo na dječji doplatak i ako je u toj kategoriji imala najmanja primanja, oni su mogli dobiti maksimalan dječji doplatak od 299,34 kune.

Prije 18 godina proračun je iznosio 75 milijardi kuna, a do 2019. je skoro dvostruko narastao. Međutim, država je zaboravila na djecu i obitelji pa se nije potrudila povećati pomoć roditeljima s najnižim primanjima. Prosječne plaće i mirovine u tom razdoblju porasle su za 80 posto. Iako su narasle, i dalje su teško pratile troškove života, a dječji doplatak koji se nije mijenjao pokazuje kako ozbiljno Hrvatska shvaća ulogu socijalne države koja je zapisana u Ustavu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
BEZ DJEČJEG DOPLATKA OSTALO 110.000 DJECE! /

Propala glavna demografska mjera, ovaj put nije problem u novcu

Image
BEZ DJEČJEG DOPLATKA OSTALO 110.000 DJECE! /

Propala glavna demografska mjera, ovaj put nije problem u novcu

Država se ne trudi izvući stanovnike iz ekstremnog siromaštva

Kroz godine smanjivali su se i rasli porezi i ostali nameti. Pa dok je Hrvatska povećala porodiljne naknade, mirovine i plaće, ona nije istim tempom pratila povećanje naknada koje izdvaja za socijalno ugrožene stanovnike, piše Novi list. Iznos dječjeg doplatka je došlo ostao isti 18 godina pa čak je ista ostala i proračunska osnovica na uz pomoć koje se on izračunava. To je iznos od 3.326 kuna, a 2001. osnovica je bila dvjestotinjak kuna manja od prosječne plaće u Hrvatskoj.

Image

24.04.2017., Osijek - Kuna, novac Republike Hrvatske. Photo: Davor Javorovic/PIXSELL

Međutim, danas je prosječna plaća skoro dvostruko veća od osnovice. Država je podigla prag za ostvarivanje prava sa 50 na 70 osnovice i to u obitelji u kojoj mjesečni dohodak po članu kućanstva ne prelazi 541 kunu, dječji doplatak ne može biti veći od 299,34 kune. I tako već 18 godina. Čak ni suficit ni inflacija u proračunu nisu potaknuli državu da poveća naknadu obitelji koja nema nikakva primanja. U posljednjih pet godina kada je uvedena minimalna naknada. Samohrani roditelj jednog djeteta mjesečno dobiva ukupno 1.120 kuna te može računati na 299.34 kune dječjeg doplatka. To znači da dijete i odrasla osoba trebaju preživjeti mjesec sa samo 1.419 kuna što je ispod linije ekstremnog siromaštva. Inače, linija ekstremnog siromašta određena je na iznos od 1.500.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dakle, država se nije potrudila ugroženim stanovnicima da prijeđu prag i to onaj što baca u ekstremno siromaštvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo