Vladimir Šeks je neprikosnoveni politički monstrum u smislu talenta i znanja kojim raspolaže u odnosu na veliku većinu saborskih kolega. Svakakve smo njegove smicalice vidjeli, među kojima posebno strše slučajevi skidanja saborskog imuniteta Branimiru Glavašu i nedavno osporavanje održavanja referenduma. Ali, prijetnja da će tražiti od Ustavnog suda zabranu najveće oporbene stranke izazvala je novi šok. Je li potpredsjednik Sabora i HDZ-a ovaj puta pretjerao? SDP se do te mjere uzbudio, ponajviše zbog utjecaja na pravosuđe koje se Šeksu neprestano predbacuje, a pogotovo na Ustavni sud, da je odbio sudjelovati u daljnjoj raspravi. No, je li prijetnja izašla iz demokratskih okvira?
Dosad niti jedna stranka nije zabranjena u Hrvatskoj
Naime, u Hrvatskoj niti jedna stranka nije zabranjena u zadnjih 20 godina, unatoč činjenici da i naš Ustav sadrži odredbe po kojima se stranka zbog svog programa ili djelovanja, primjerice pozivanja na nasilje, može zabraniti zbog rušenja demokratskog, odnosno ustavnog poretka.
Jedina stranka registrirana u Hrvatskoj kojoj je prijetila zabrana i našla se pred Ustavnim sudom na vijećanju bila je Srpska demokratska stranka '90-ih godina, koju je vodio psihijatar Jovan Rašković. Ona je sudjelovala u pobuni Srba u samoproglašenoj Republici Srpskoj Krajini, pa je zatražena njezina zabrana. Međutim, dok je ta prijava "ležala" u ladici Ustavnog suda, stranka je i sama prestala djelovati. Ostale stranke koje su po programu ili djelovanju bile sporne, nisu se uspjele ni registrirati, poput Komunističke partije Hrvatske Dragana Batka, koja je pala upravo na spomenutom članku Ustava koji govori o rušenju ustavnog poretka.
Nisko, niže. Gdje je dno?
Politolog Višeslav Raos smatra da je Šeks zabranu SDP-a spomenuo upravo kako bi insinuirao da se SDP po svom narušavanju ustavnog poretka i antidržavotvornosti ne razlikuje puno od spomenutih stranaka.
"To impliciraju i njegova pitanja o tome što je SDP radio u Saboru 1991. godine i to svakako ima ružne konotacije. Šeks je tu otišao stepenicu niže od nivoa Željka Jovanovića, koji neprestano i na težak način, pa čak i neprimjerenim rječnikom, optužuje HDZ za korupciju. Ljudi poput Šeksa, kada osjećaju da su napadnuti, smatraju da im situacija daje za pravo da to učine, i to je žalosno. Opravdavaju se pozivanjem na lošu atmosferu i s 'nismo mogli drugačije'. To je duboko nedemokratsko ponašanje, slom demokracije. Postavlja se pitanje – gdje se može stati?", kaže Raos.
Smerdel: Kao kad u braku zaprijetite razvodom
Ustavni stručnjak Branko Smerdel, pak, doživio je jučerašnju Šeksovu prijetnju kao udaranje kontre SDP-u u "parlamentarnoj borbi u zaoštrenim prilikama", koja neće imati stvarne posljedice, poput zahtjeva za ukidanjem SDP-a.
"Gledajte, najveći dio sporova u društvu se rješava prijetnjom tužbe. To vam je kao kada u braku duže vrijeme ne možete riješiti jedan te isti spor pa zaprijetite razvodom. Po mom mišljenju, prijetnja tužbom je daleko bolja nego prijetnja batinom, jer se onaj koji prijeti poziva na institucije demokratskog društva. Naravno da su ovakve izjave relativno opasne, ali po meni je najopasnija moguća stvar zaključak da demokracija nije rješenje", kaže Smerdel.
Lesar: Koliko je ozbiljno ovisi o onome tko prijeti
Predsjednik Hrvatskih laburista Dragutin Lesar smatra da je Šeksova izjava "pretjerana i prelazi okvire parlamentarne rasprave".
"Koliko je ozbiljna takva prijetnja ovisi o onome tko je izgovara, a kada dolazi od potpredsjednika Sabora, onda to ima određenu dozu ozbiljnosti. Međutim, nisam pronašao niti jednu stranku koja je zabranjena u Hrvatskoj", kaže Lesar o mogućnostima da Šeks zaista i ostvari svoju najavu.
Mišljenja je i da ne treba povezivati ovu njegovu prijetnju s optužbama na Šeksov račun da utječe na Ustavni sud.
Prethodni članci:
arti-201010270478006 arti-201010270842006 arti-201010270153006 arti-201010270260006 arti-201010270824006