KOSOR O PROMJENI U ZAGREBU /

'Tomašević je možda shvatio da je bitno imati vozača i auto, a Plenković je uznemiren jer s njim neće biti dogovora ispod stola'

Image
Foto: Marko Lukunic/Pixsell

Jadranka Kosor prokomentirala je prijepore oko proslave Dana pobjede, ali i promjenu vlasti u Zagrebu i Splitu

5.6.2021.
14:59
Marko Lukunic/Pixsell
VOYO logo

Bivša hrvatska premijerka Jadranka Kosor prokomentirala je za N1 aktualna politička zbivanja, a posebice se osvrnula na prijepore oko proslave Oluje te primopredaje vlasti u Zagrebu i Splitu. Tijekom tjedna je predsjednik Zoran Milanović ponovno potegnuo pitanje mjesta na kojem se obilježava Dan pobjede i domovinske zahvalnosti.

“Sve teme je uvijek moguće otvarati, naravno u demokratskom društvu je to tako. Pogotovo kada se radi o obilježavanju ovako važnih obljetnica. Dan pobjede u svakoj zemlji je i trebao bi biti najveći praznik koji bi se obilježavao u cijeloj zemlji. Znamo da to nije tako, znamo da je Zagreb kao glavni grad često zaobiđen i tu se slažem s Milanovićem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
PREDSJEDNIK UDARIO PO PREMIJERU /

'Promotor laži još od maturantskih dana prvi se put popeo na kninsku Tvrđavu 2016. kada se uspio i junački skljokati'

Image
PREDSJEDNIK UDARIO PO PREMIJERU /

'Promotor laži još od maturantskih dana prvi se put popeo na kninsku Tvrđavu 2016. kada se uspio i junački skljokati'

Sjećamo se onog mimohoda na koji je jedva nagovorio predsjednicu. Što se tiče Knina i obilježavanje Dana domovinske zahvalnosti, taj se datum obilježavao na različite načine nakon '95. i oslobađanja Knina i nakon činjenice kada je simbolično završen Domovinski rat. Jedno vrijeme se to obilježavalo iznimno skromno. Vidjeli smo i vašu novinarku koja je inzistirala na pitanju Medvedu zašto Tuđman nikada nije odlazio na svečanosti u Knin, ali nije dobila odgovor”, rekla je.

Gafovi na Oluji

Dodala je kako je i njena Vlada prije 10 godina razmišljala o modernizaciji proslave, a nabrojala je i brojne gafove koji se vežu uz tu svečanost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nakon uvođenja toga da cijeli državni vrh odlazi Knin bilo je velikih uspona i padova. Prvo, ograđivanje državnog vrha željeznim ogradama da ih se ne ugrozi. Određeno selekcioniranje onih koji mogu na tvrđavu definitivno je umanjilo taj događaj pogotovo branitelja koji žele doći u Knin. Ja razumijem Milanovića kada kaže da ima podijeljene osjećaja o Kninu, u moje vrijeme nije bilo uobičajeno da političari na taj način drže govore i da to ponovno bude praktično njihov praznik.

No nakon što smo 2013. i 2014. godine doživjeli zviždanje tadašnjem premijeru to se pretvorilo u jedan politizirani praznik i vrstu nelagode. Ja se sjećam kada je Milanović pozvao bivše premijere i organizirao za nas prijevoz, stajala sam u prvom redu do Gotovine, koji ima ogromno značenje hrvatskim braniteljima i vezan je za Knin i za oslobađanje i kada je počelo fućkanje predsjedniku Vlade, kada se iz publike čulo dobacivanje ‘majmun’ i kada je Milanović rekao ‘I živjela Hrvatska’ i na to doživio zviždanje Gotovina me taknuo po laktu i pitao ‘Što je ovo predsjednice?’, bio je zgromljen. Naravno da ima razloga za razmišljanje o nekoj vrsti redizajna i mi smo razmišljali o modernizaciji te proslave”, kaže.

Proslava bi trebala biti i drugdje

Istaknula je da obilježavanje Dana pobjede u Kninu nije ni mjesto ni vrijeme za skupljanje političkih bodova među braniteljima. Smatra da bi branitelji trebali biti u prvim redovima, ali i da bi Dan pobjede trebalo obilježavati i u metropoli.

“Mislim da je ova ideja da se neka vrsta dostojanstvenog obilježavanja dogodi i u Glini, dobra. Mislim da bi to osnažilo i ljude iz tog kraja. Činjenica je da je tamo poginulo puno naših vitezova i da je ta konačna simbolika predaje se obila na zid. On to nije napravio na svoj način, koji je nekad pomalo drčan, nego je to iznio kao ideju. Vidimo da ima i među braniteljima onih koji bi to podržali. Svakako mislim da neka vrsta proslave treba ostati u Kninu”, kaže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Knin je, prema njenom mišljenju, simbol početka i kraja rata, ali i toga da dužnosnici sjednu u svoja blindirana vozila i krenu na godišnji odmor, dok grad ostaje pust.

“Prošle godine smo imali još nešto što mislim da apsolutno unižava tu proslavu. Nakon svih govora smo ponovno vidjeli postrojavanje bojne i izvikivanje ‘Za dom spremni’, što smatram skandaloznim. Na dan pobjede da neki crnokošuljaši marširaju Kninom i viču ‘Za dom spremni’, a policija to karakterizira kao komemorativnu svrhu, što smatram dodatno ponižavajuće jer se u Kninu ne komemorira, nego je slavlje. Tako su svi koji su izvikivali taj zločinački pozdrav izbjegli kaznu”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ističe da se ona nikako ne zalaže da proslava ne bude u Kninu, već da bi je trebalo biti i u drugim gradovima. “Ove godine i zbog potresa bi to trebalo napraviti i u Glini, dan prije ili poslije ili možda isti dan. A i iz razloga što je Vučić u Glini rekao da to nikad neće biti Hrvatska. I na taj način trebao bi se dati stimulans da stvari krenu brže. Ne treba svaki prijedlog predsjednika Vlada odbiti i obrnuto”, smatra.

'U Zagrebu je moć, jer je moć gdje je novac'

Potom se osvrnula i na lokalne izbore. Istaknula je da je HDZ bio na vlasti u Zagrebu preko Milana Bandića te da je to sada gotova priča.

“Došlo je do radikalne promjene i kada se zbroje proračuni Zagreba i Splita i broj stanovnika, onda je to gotovo veće od više od 500 jedinica o kojima se govori, gdje neki govore o kolosalnim pobjedama. U Zagrebu je moć jer moć je gdje je novac, a u Zagrebu je golem novac, nešto manje u Splitu. Sigurno da je jedna vrsta političke uznemirenosti kod Plenkovića i zbog te činjenice što je sada u Zagrebu na vlasti netko s kime neće biti mogućnosti manipulacije i dogovora ispod stola”, drži Kosor, koja se osvrnula i na preuzimanje vlasti u Zagrebu.

“Meni se dopao način na koji je Tomašević preuzeo palicu nad Zagrebom bez velike euforije. Nekako mi se činilo da su daleko više bili uzbuđeni novinari nego Tomašević i to je dobro. Ta reakcija na prvu je dobra vidi se da je realan, da je na zemlji i da je svjestan ogromnog izazova i poteškoća, najprije s nasljeđem, a onda i budućnosti. Svi govore da on ne treba imati 100 dana poštede, ali ja mislim da bi mu trebali dati 100 u smislu kritike jer je situacija jako složena. Svi očekuju da on krene u obnovu Zagreba, ta primopredaja mi je bila jako upečatljiva zbog njegove mirnoće i činjenice da je možda shvatio da je bitno imati vozača i auto jer ako bude inzistirao da pješačenju i tramvaju, kasnit će”, smatra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iznenađenje u Splitu

Naposljetku je govorila i o promjeni vlasti u Splitu. “Što se tiče Splita, jako mi je zanimljivo. Tomašević se godinama pripremao i svi su polako vjerovali da će to biti on, ali za Puljka se nije znalo i mislim da je to golem šok za HDZ i mislim da će tu u budućnosti biti puno turbulencija. Radi se o respektabilnoj razlici i mislim da Puljak mora početi odmah pokazivati rezultate jer nije tako komplicirana situacija kao u Zagrebu”, zaključila je Kosor.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo