Tamo je bio jedan od troje predstavnika hrvatskih ljevaonica koje su predstavile svoje proizvode, među ostalim i dijelove za nuklearne reaktore, što je u Njemačkoj bila prava mala senzacija.
Ako je Filipović dotad mislio da je Hrvatska 'business friendly', brzo se otrijeznio nakon što mu je inspekcija Ministarstva zaštite okoliša zabranila rad, a šestero radnika završilo na Zavodu za zapošljavanje.
Naprosto, piše Jutarnji list, njegova je ljevaonica nakon devet godina poslovanja preko noći postala nelegalna, i to u birokratskoj zavrzlami koju su uvjetovali predoslovni inspektori i jedan poprilično nerazuman propis.
Otpad koriste kao sirovinu za lijevanje
"Imate li dozvolu za gospodarenje otpadom?", pitali su inspektori iznenađenog Filipovića koji je bez te važne dozvole poslovao punih devet godina.
Ardens, naime, kupuje metalni otpad od tvrtke Metis i dalje ga koristi kao sirovinu u lijevanju, a za to sve do donošenja novog Zakona o otpadu nije bila potrebna posebna suglasnost. Filipović je odlučio pribaviti dozvole što se pokazalo nemogućom misijom.
"Sve sam pokušao, ali niti jedna varijanta zakonski nije bila moguća. Uostalom, kako mi je inspekcija zabranila rad, u tvrtki su se nagomilali dugovi i na kraju je završila u predstečajnoj nagodbi teškoj 1,2 milijuna kuna. Ne znam što bih rekao. Sabor donese loše i neprecizne propise za koje glasaju ljudi ‘s pršutom na čelu’, a posljedica toga bude da unište privredu - ogorčen je Filipović kojem je zbog promjene propisa propala i druga tvrtka. Odlučio je napustiti Hrvatsku i otići u Skandinaviju. Sreću će potražiti u Finskoj.