I ove godine očekuje nas politizacija oko komemoracije u Jasenovcu. Predsjednica izbjegava konflikt i ponovno u tajnosti odaje počast žrtvama jasenovačkog logora u kojem je tijekom Drugoga svjetskog rata režim NDH ubio desetke tisuća ljudi.
Predsjednica sama otišla u Jasenovac
Javnost je o tome obavijestio danas njezin ured, i to priopćenjem i službenim fotografijama.
Ipak, prethodnih godina objašnjavala je da ne dolazi na službene komemoracije jer ne želi sudjelovati u ideološkim podjelama, a upravo zbog mogućih novih iskri u odnosima Hrvatske i Srbije - srpskom ministru obrane Aleksandru Vulinu koji bi trebao stići na molitveni skup nedaleko od Jasenovca odaslana je preporuka iz Hrvatske.
No, kako RTL doznaje - tu preporuku Aleksandar Vulin neće prihvatiti.
Naime, Vulin bi trebao doći na posvećenje hrama svetog Ilije, u Mlaku pokraj Jasenovca gdje se obilježava Dan proboja jasenovačkih logoraša. Bar tako tvrde organizatori iz Srpske pravoslavne crkve.
Da Vulinov dolazak nije poželjan, Hrvatska je, neslužbeno doznajemo, Srbiji jasno dala do znanja. U suprotnom najavljeni su i neki koraci. Navodno se razmatrala i zabrana njegova ulaska u Hrvatsku.
'Vulin pogoršava odnose'
"Gospodin Vulin i Dačić svojim izjavama često su puta doprinijeli pogoršavanju odnosa dviju država", kazao nam je danas HDZ-ov Branko Bačić.
Podsjetimo, kad je Vulin posljednji put bio u Hrvatskoj, Domovinski rat je nazvao građanskim ratom.
Čini se da nezadovoljstvo hrvatsko-srpskim odnosima ne krije ni tamošnja premijerka koja se jučer požalila na ponašanje Andreja Plenkovića.
"Pokušala sam Plenkovića dobiti na telefon, a on mi se nije javljao. To nisu dobri signali", istaknula je Ana Brnabić.
S druge strane, danas je kazala kako situacija s Hrvatskom postaje sve bizarnija, i ne zna što Srbija više može učiniti. Zato je pozvala hrvatsku delegaciju da se vrati u Beograd.
Takvo što predsjednik Srbije Aleksandar Vučić još nije napravio nego je jučer ponovno u uvijenom stilu osudio Šešeljev incident naglasivši kako se nije pisalo i govorilo o situacijama dok je on boravio u Hrvatskoj, a koji su, prema njegovim riječima, bili prilično neugodni.
U svakom slučaju, parlamentarna oporba očekuje da Hrvatska oštrije odgovori Srbiji. Predvodnik takvog diskursa je svakako Miro Bulj iz Mosta koji je Vučića nazvao četnikom.
"Dok se četnici Šešelj i Vučić rugaju s Hrvatskom i dok se ne ispričaju, Hrvatska bi trebala imati puno jasniji stav", istaknuo je, a SDP-ovac Gordan Maras na tragu je takvog razmišljanja.
Zaiskrilo i na relaciji Pantovčak - Banski dvori
"Isprike Vučićevog tipa mene ne zadovoljavaju, kao ni priče da nemaju materijalnih dokaza pa ne mogu procesuirati aktere incidenta u Beogradu. Trebala bi reagirati i predsjednica Grabar Kitarović s obzirom da je ona već ranije najavila posjet Srbiji", zaključio je Maras.
Jedno je sigurno. O nedavnom diplomatskom skandalu predsjednica je razgovarala s premijerom, a s kojim se sastala nakon povratka iz Šibensko-kninske županije u kojoj je na kratko vrijeme premjestila svoj ured i nanovo kritizirala rad Vlade.
Ne čudi stoga da je proteklih tjedana osim na relaciji Hrvatska-Srbija zaiskrilo i na relaciji Pantovčakl-Banski dvori. Puno je tema o kojima se predsjednica i premijer moraju dogovoriti i po mogućnosti usuglasiti stavove.
Naš reporter Adrian De Vrgna javio se tom prilikom uživo u RTL Danas s Markovog trga s detaljima sastanka. Kako kaže, Grabar Kitarović i Plenković usuglasili su stav oko Vulina, odnosno smatraju ga nepoželjnim u Jasenovcu.
Cijeli Live s Markovog trga pogledajte u prilogu: