Od kada se doselila u Hrvatsku, zaljubljena je u nju. U Zagrebu je otvorila Muzej u kojem prikazuje kako je dobrostojeća zagrebačka radnička obitelj živjela u 80-ima.
U stanu u centru Zagreba, koji je pretvorila u muzej, kao da je vrijeme stalo. Pomoću 800-tinjak eksponata, Anastasija Knežević priča o tome kako je u 80-ima živjela zagrebačka obitelj.
U Hrvatsku je doselila kad joj je bilo 11 godina, tada je iz Sibira stigla u selo pokraj Ludbrega.
"Tada su masovno hrvatske tvrtke dobivale poslove jer su bili cijenjeni izuzetno kao građevinarci u Jugoslaviji i eto, mama se zaljubila, i evo nas ovdje", priča Anastasija.
Objašnjava i kako na samom početku u Hrvatskoj nije bila dobro prihvaćena
"Baš smo došli 92.' za vrijeme rata i naravno to je bio povrijeđen narod i u dosta strahu što se događa. Ja sam bila pravoslavne vjere tada i naravno da su ljudi reagirali da pripadamo više Srbima. Imala sam nadimak Trofazna", prisjeća se.
S odlaskom u srednju školu u Varaždin, to se promijenilo. Danas život u Hrvatskoj smatra jednim od svojih najvećih privilegija.
"Ja smatram da sam dobila neku zlatnu kartu kao dijete jer sam došla tu, naravno da sam zahvalna izuzetno i Rusiji. Hrvatska mi je fascinantna i famozna svojom ljepotom, kao da je Bog za sebe radio taj teritorij, toliko je udobna mala, sigurna. Smatram to svojom domovinom, rodila sam dvoje Hrvata i svaki dan se zahvaljujem što mogu biti tu", rekla je.
Osam godina bila je direktorica financija u korporativnoj tvrtki, a onda je zakoračila u poduzetništvo. Imala je ruski dućan, sada ima Muzej 80-ih.
"80-e su proglašene, planetarno su dobile naziv, golden years. Nije bilo u to zlatno doba ratova na planetu, sukoba. Ovdje je opet bila Jugoslavija, neki sistem socijalizma, pa je jako zanimljivo pokazati kako se ovdje živjelo baš tih zlatnih 80-ih", kaže.
U idejama je bodri prijateljica i suradnica Danijela Matijević. Spojio ih je, šale se, Josip Broz Tito. Jer dok jedna prikazuje život u njegovo vrijeme, druga ima turu koja vodi kroz prošlost Jugoslavije. Njihove ih različitosti obogaćuju.
"Ja bih rekla da je ona jedan spoj ruskog revolucionara i ruske balerine. Ima taj jedan poduzetnički duh, jako je čvrsta, odlučna, organizirana. Anastasija obožava Hrvatsku, ona Hrvatsku opisuje ko' neki rajski vrt", rekla je Danijela.