Tvrtka Monsanto d.o.o. je u sudskom registru upisana 2001. godine, a kao predmet poslovanja navedeno je, između ostalog, uzgoj sjemena i sadnog materijala.
Upravo opis njihovih aktivnosti izaziva strah u domaćoj javnosti.
Naime, ova međunarodna korporacija najveći je proizvođač poljoprivrednih proizvoda, ali i ozloglašenog GMO sjemena. Kada je nedavno predsjednik Vlade Tihomir Orešković najavio interes stranog investitora za slavonsku zemlju, isplivalo je ime Monsanto.
"Nije izraelska firma, to je valjda bio neki balon. Ali mislim, imamo jednog velikog investitora koji je vrlo otvoreno pitao. Nikome nećemo uzeti zemlju, nećemo ništa prodati", poručio je premijer.
Ipak, njegove riječi nisu djelovale umirujuće na domaću javnost. Poljoprivrednik Zoltan Pinkert živi od proizvodnje organske hrane i ovakve vijesti duboko ga brinu.
"Apsolutno se bojim, to bi bila katastrofa za nas. Kao prvo, najava za tih deset tisuća hektara, to je još veća tragedija za nas, jake proizvođače hrane u Hrvatskoj... I da bi se to nekome dalo, to je apsurd od apsurda", kaže Zoltan.
Ime Monsanto diljem svijeta je vezano uz proizvodnju genetički modificiranog sjemena. Njihova prisutnost na našem tržištu svakih nekoliko godina iznova izaziva sumnje koje su im zapravo namjere.
"Borimo se protiv toga i mislim da će se hrvatska vlada ipak urazumiti i neće dozvoliti da nam Monsanto dođe i širi makar kakva sjemena", kaže poljoprivrednik Zoltan.
Stručne službe su uvjerene da bilo kakav ulaz GM sjemena u zemlju "ispod žita", ne dolazi u obzir.
"Mislim da ozbiljne korporacije neće ići na takav način, nego će one svoje proizvode registrirati i obaviti cijelu proceduru koja je potrebna za stavljanje proizvoda na tržište. A isto tako, iz doze opreza i razloga za brigu potrošača mi ćemo i ove godine provoditi monitoring i kontrolirati proizvode na tržištu na pristunost GMO-a", kaže Vedran Poljak iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Od ispitanih 180 proizvoda, primjerice kukuruza, riže, soje ili papaje, prošle godine u sedam je nađen GMO, ali ispod granice dozvoljene vrijednosti. Na naš upit prodaju li kod nas genetski modificirane proizvode, iz Monsanta su odgovorili - ne.
U nastavku je odgovor na upit o kupnji ili najmu slavonske zemlje...
"Monsanto nema direktnu vezu sa zemljištima ni u jednoj državi pa
tako ni u Hrvatskoj. U regiji se trudimo svojim savjetima i
najboljim proizvodima, zajedno sa poljoprovrednim proizvođačima
koji obrađuju tu zemlju, postići visoke prinose zrna kukuruza s
najvišim nutritivnim kvalitetama", poručuju priopćenjem iz
Monsanta.
Na koju "tu" zemlju i koje poljoprivrednike se ovaj odgovor točno
odnosi - i dalje je ostalo nejasno.
Gost RTL Direkta bio je ministar poljoprivrede Davor Romić koji je pojasnio je li Hrvatska GMO ugrožena te ima li pritisaka da se kod nas dozvoli uzgoj GMO hrane. Što je ministar rekao, pogledajte u video prilogu.