Dok se vrhunac gripe tek očekuje, u Hrvatskoj vlada invazivni streptokok. Od početka godine zabilježeno je 16 slučajeva, a četiri osobe su preminule.
"Bolest treba prepoznati na vrijeme kako bi se započelo odgovarajuće liječenje i treba znati da se invazivni oblici mogu javiti bez nekog komorbiditeta, dovoljna su neka predisponirajuća stanja koja mogu olakšati širenje streptokokne infekcije. Primjerice gripa ili neka druga respiratorna bolest ili bilo kakvo oštećenje na koži, a kod djece su znakovite vodene kozice", kazao je za RTL Danas dr. Zoran Barušić, zamjenik ravnateljice Klinike za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević.
Obitava ili u dišnom traktu ili na koži
Dodao je da je u proteklih mjesec i pol dana zabilježeno 16 oboljelih kod kojih je dokazan nekakav oblik invazivne streptokokne bolesti. "To je na tragu izvješća relevantnih epidemioloških ustanova o povećanom broju, odnosno cirkulaciji infekcije uzrokovanoj streptokokom grupe A u općoj populaciji", kazao je dr. Barušić.
Opisao je i simptome ove bolesti.
"Obitava ili u dišnom traktu ili na koži, odnosno odatle kreću najčešće kliničke forme bolesti. To mogu biti streptokokna upala ždrijela ili šarlah, celulitis, rizipel, impetigo, ali i neki teški klinički oblici invazivnoga tipa, kao što su teške infekcije, upale pluća, gnojni meningitisi ili zahvaćenost bilo kojeg organskog sustava", napomenuo je Barušić.
Stabilna situacija s covidom i gripom
Dodao je da su glavni putevi širenja kapljični prijenosa i direktni kontakt. "Uglavnom se radi o djeci predškolske i školske dobi, ali nitko nije pošteđen. Svi mogu biti zahvaćeni ovom infekcijom", kazao je.
Što se tiče covida i gripe, dr. Barušić je rekao da je situacija stabilna.
Komentirao je i nedostupnost nekih lijekova. "Situacija je u redu, nema nikakvih nedostataka, a u izvanbolničkoj primjeni ako postoje nedostaci to se rješava primjenom odgovarajućih zamjenskih antibiotika", kazao je Barušić.