'klerikalizacija zdravstva' /

Incijativa hrvatskih liječnika: 'Ne možemo imati religiozno zdravstvo'

Image
Foto: Robert Anić/PIXSELL

'Ideja je da pokušamo dokazati da je priziv savjesti u medicini, zapravo, religijski priziv, utemeljen na religijskom vjerovanju'

3.12.2017.
9:02
Robert Anić/PIXSELL
VOYO logo

Troje ginekologa nedavno je, nakon godina istupanja u javnosti, pokrenulo inicijativu za promjenu definiranja prava na priziv savjesti. Ideja dr. Jasenke Grujić, dr. Gorjane Grujić i dr. Dubravka Lepušića je osigurati pacijentima sve medicinske zahvate unatoč liječničkom prizivu savjesti. Oni smatraju da bi to pravo trebalo ograničiti, piše Jutarnji list.

Riječ je o poznatoj situaciji u kojoj ginekolozi odbijaju izvesti zahvat pobačaja na zahtjev zbog toga jer se osobno ne slažu s odlukom pacijentice, a pritom se pozivaju na priziv savjesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ideja je da pokušamo dokazati da je priziv savjesti u medicini, zapravo, religijski priziv, utemeljen na religijskom vjerovanju", kaže dr. Jasenka Grujić, ističući kako je opasno za živote pacijentica da im se uskraćuje pobačaj i kontracepcija zbog religioznih motiva.

"Ne možemo imati religiozno zdravstvo, ova klerikalizacija zdravstva neprihvatljiva je u 21. stoljeću - govori i tumači da je odbijanje pobačaja na zahtjev poštivanje religioznog nauka bez obzira kako se to predstavlja u javnosti. Pravna znanost na isti način tretira priziv savjesti, ističući da je glavni razlog zbog kojega se liječnici pozivaju na priziv savjesti uvjetovan religijskim naukom, moralnim ili etičkim stajalištem i da se ubraja u slobode građana, ali se ne smije kositi s pravilima struke i ugrožavati zdravlje pacijenta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Pravo na priziv savjesti za liječnike danas se manifestira na, uvjetno rečeno, razini vulgarne prijave upravi bolnice u kojoj liječnik jednostavno napiše da od određenog dana zbog priziva savjesti više neće raditi abortuse i time se više ne mora baviti takvim zahtjevima", tumači Dubravko Lepušić, ginekolog koji ističe i druge potencijalne probleme u vezi s prizivom savjesti u medicini.

"Lako je zamisliva situacija u kojoj liječnik koji pripada Jehovinim svjedocima, možda nekoj sekti, odbija dati transfuziju pacijentu zbog svoje savjesti, a na kraju zbog toga stradava pacijent", kaže Lepušić.

"Treba poštovati postojeći zakon dok se on ne promijeni. Zakon liječnicima dopušta priziv savjesti", kaže dr. Milan Kujundžić, ministar zdravstva, objašnjavajući kako je postojeći zakon činjenica koju treba poštovati.

"Priziv savjesti se može ograničiti, to je dopustivo, ali mora biti riješeno zakonom, a dotad poštujemo zakon", dodao je pritom ministar, ne iznoseći svoje mišljenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska je jedna od rijetkih zemalja koja je zbog učestalosti priziva savjesti, kada u pet javnih bolnica nije bilo moguće dobiti pobačaj na zahtjev, tek odlukom ministra iz 2014. godine osigurala ženama da na području svake županije imaju makar jednu bolnicu koja izvodi pobačaj na zahtjev, piše Jutarnji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Ljubav je na selu
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo