Vrhovni sud potvrdio je nepravomoćnu presudu splitskog Županijskog suda kojom je bivša bankarska službenica PBZ banke u Imotskom Nedjeljka Šuto osuđena na jedinstvenu kaznu od tri i pol godine zatvora zbog zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju i krivotvorenja isprave, piše Dalmatinski portal.
Potvrđene su kazne i osuđenima za poticanje na zlouporabu, pa su tako po godinu dana zatvora dobili direktorica trgovačkog društva Ledelse iz Imotskog Sanja Tomić te Marijo Todorić, ovlašten za obavljanje poslova.
Šuto je tijekom 2013. bez znanja i suglasnosti 12 klijenata banke na nagovor ostalih okrivljenika raskidala ugovore o oročenom depozitu te novac prebacivala na račun društva Ledelse. Sastavljala je neistinite naloge za raskidanje depozita, prijenos i isplatu, potpisivala se u ime klijenata. Već dio novca u iznosu od tri milijuna kuna ostao je blokiran na računu društva Ledelse u Zagrebačkoj banci, dok je Šuto po otkrivanju afere vratila jednoj klijentici 105 tisuća kuna.
Vrhovni sud izvršio je minimalne korekcije nepravomoćne presude splitskog Županijskog suda. Preciznije je definirano da se Šuto izriče sigurnosna mjera zabrane obavljanja dužnosti i djelatnosti u vezi s bankarskim poslovima i poslovima raspolaganja novcem u trajanju devet godina dulje od izrečene kazne zatvora, a prihvaćena je i žalba oštećenika Generali osiguranja koja se odnosi na kamate na iznos štete koji je podmiren banci od 2.198.359,11 kuna, što optuženici moraju solidarno podmiriti. Ostatak žalbi je odbijen.
Osobno bila na sjednici
Šuto je osobno bila na sjednici vijeća na kojoj se raspravljalo o žalbama na nepravomoćnu presudu. Predala je podnesak u kojem navodi da je u vrijeme pojedinih transakcija bila s prijateljicom na godišnjem odmoru u Turskoj, a što nije istakla tijekom suđenja, kao ni u žalbi. Argumenti nisu uvaženi zbog protoka rokova za žalbu, Vrhovni sud je sugerirao da Šuto to može iskoristiti u zahtjevu za obnovu postupka zbog postojanja novih činjenica.
Šuto je još jednom ponovila da nije počinila kaznena djela za koja je terete, da je njezina uloga ostala nerazjašnjenja, kao i upotreba njezine ID šifre. Tvrdi da nije imala cilj pribaviti protupravnu imovinsku korist i da visina te koristi nikada nije pouzdano utvrđena jer vještakinja nije imala poslovne knjige trgovačkog društva Ledelse. Navela je i kako nije protupravno iskorištavala položaj bankarske službenice jer se na temelju ugovora o radu i upute o bankarskom poslovanju nije bila dužna samostalno brinuti o interesima banke i klijenata pa to nije ni činila.
Rekla je da je postupala u skladu s potrebama službe i brinula o imovinskim pravima banke i klijenata u okviru ugovora o radu i upute te da ni na koji način nije koristila diskrecijska prava i ovlasti bankarske službenice. Navela je kako djela nije sama mogla počiniti bez drugih u banci, a negirala je i dogovor sa suoptuženicima. Vrhovni sud je konstatirao da Šuto ponavlja obranu, ali bezuspješno.
Vrhovni sud zaključio je, pak, da su kazne primjereno odmjerene i da nije bilo zapreke da se iznos novca prebačen s računa klijenata cijeni otegotno. Pravilno je otegotno ocijenjena i okolnost da oštećen veći broj klijenata banke, kao i da je Šuto bezobzirno postupala zlouporabivši povjerenje banke i klijenata. Neke je i osobno poznavala, navodi Dalmatinski portal.