Globalna istraga njemačkih novina Süddeutsche Zeitung, BBC-ja i Guardiana objavljena danas pokazuje kako su neke od najvećih svjetskih tvrtki, čelnici nekih država te istaknute osobe iz svijeta politike, sporta i zabave svoja bogatstva pohranili u tajnim poreznim oazama. U aferu su upleteni brojni bogataši, pa se tako spominju i britanska kraljica Elizabeta, ministar trgovine američkog predsjednika Donalda Trumpa, financijaš kanadskog premijera Justina Trudeaua, pjevač Bono Vox, velike svjetske tvrtke poput Applea, Facebooka, Twittera, te mnogi drugi.
Uredi u Južnoafričkoj republici, na Malti i u Finskoj
Zbog te je afere pod istragom finskih novinara bio i poduzetnik Danko Končar. Naime, u Finskoj su smještene rudarske tvrtke Afarak i Kermas putem kojih Končar obavlja svoje poslove, a koje imaju većinske udjele u rudnicima kroma i cinka u Južnoj Africi. Urede tako imaju u Južnoafričkoj republici, na Malti i u Finskoj.
Končara se sumnjiči za kršenje burzovnog poslovanja, pa su vlasnički udjeli Končara u kompaniji Afarak pod istragom finskih vlasti jer Končara sumnjiče za zlouporabu insajderskih informacija iz tvrtke. On je sve optužbe do sada poricao.
Finski portal Yle.fi piše da je Končar koristio niz kompanija koje služe kao utočište za izbjegavanje plaćanja poreza ili njegovo neplaćanje, a slučaj borbe između manjinskih dioničara i Končara oko cijene dionica tvrtke Afarak mogao bi utjecati na ugled helsinške burze jer se radi o kompaniji čijim se dionicama trguje na burzi u Helsinkiju. Tvrtka ima gotovo 7 tisuća finskih dioničara.
Danko Končar tvrdi da sam u vlasništvu ima 27 posto dionica te tvrtke, no Rajski su papiri otkrili da se radi o vlasničkom udjelu i do 70 posto.
Finski su istražitelji od tijela za financijski nadzor zatražili istragu kako bi se doznalo je li Končarevo vlasništvo u Arafaku u nekom trenutku bilo veće od onoga što je on prijavio.
Radi se o osobi koja u vlasništvu nekretnine u vrijednosti stotina milijuna eura, a ima i dionice u rudarskim kompanijama, turističkim resortima i tvrtkama za proizvodnju obnovljivih izvora energije.
Finski istražitelji isto tako raspolažu e-mailovima i bankovnim izjavama u kojima se otkriva opskurno trgovanje dionicama Afaraka. Prema tim dokumentima, Končar je dao milijune obveznica svojoj najbližoj obitelji, kako bi kupovali dionice Afaraka. Vlasnička struktura Afaraka skrivena je djelomično od javnosti, jer do 60 posto vlasnika identitet skriva iza registara.
Vlasnik tvrtki na Kajmanskom otočju
Rajski su papiri otkrili da je on vlasnik desetak tvrtki na Kajmanskom otočju, Britanskim Djevičanskim Otocima, Malti i na Bermudima, a kao vlasnici tih tvrtki navedeni su njegovi članovi obitelji. Oni su takozvani vojnici kojima treba davati savjete o rukovodstvu, a sam Končar je često potpisivao sporazume u ime tih kompanija kojima su vlasnici članovi njegove obitelji. Finski mediji tvrde i da postoji akvizicija nekretnina u Londonu vrijedna 20 milijuna eura.
Uz navedene dokumente, novinari koji su provodili istraživanje došli su i do internih e-mailova i bankovnih izvadaka Afaraka, u kojima se vide sumnjive transakcije Afarakovih dionica. Navodno se u njima vidi kako je Končar bliskoj rodbini omogućio da kupe dionice Afaraka.
Javnosti je poznat kao multimilijarder koji je 2009. godine htio uložiti u hrvatska brodogradilišta. 2013. je godine i postao vlasnik Brodotrogira. U jednom je intervjuu priznao da ni sam ne zna koliko novaca ima.
Zbog rudnika u Rusiji i Južnoafričkoj republici dobio je nadimak 'kralj kroma'.
Zanimljivo je i da je za vrijeme Jugoslavije, 1977. godine, osuđen na 12 godina strogog zatvora zbog pljačke društvene imovine i gospodarskog kriminala u tvrtki Jugoturbina.
Njegovo se ime spominjalo i tijekom afere Panama papers.