Trazite posao vani? Pogledajte sto se zapravo trazi

Interes nezaposlenih Hrvata za zaposljavanjem izvan granica RH u vrhu europske statistike.

8.12.2014.
14:15
VOYO logo

Prvi su Talijani (24.315 predanih zivotopisa na adrese EURES-a), slijede Spanjolci (20.699 zivotopisa), dok su Hrvati treci (6.918 zivotopisa). Svi oni sa spakiranim kovcezima cekaju poziv u inozemstvu, pise Slobodna Dalmacija. Po interesu slijede Rumunji (6346), Portugalci (5.149), a u vlastitoj drzavi perspektivu ne vide niti Poljaci (4.703 zivotopisa).

Naravno, Hrvatska, koja ne izlazi iz recesije 12 kvartal zaredom, nije u ''top 10'' najpozeljnijih lokacija u kojima bi netko iz EU-a htio raditi. Najvise se u tom kontekstu masta o Velikoj Britaniji, Njemackoj, Svicarskoj, pa Svedskoj, Austriji, Nizozemskoj, Norveskoj i Belgiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bijelo osoblje

Po statistici EURES-a najtrazeniji su konobari i ostali radnici u ugostiteljstvu, a tek onda nastavnici jezika, prevoditelji, strucnjaci iz IT sektora, programeri i arhitekti. Takvi zahtjevi trzista nisu u skladu s cinjenicom da medu onima koji traze posao u inozemstvu najvise ima onih sa sveucilisnim diplomama te cak 2.611 doktora znanosti.

Naime, doktori znanosti bas i nisu imali sto raditi na nedavnom natjecaju EURES-a za zaposljavanje konobara, kuhara i sobarica u pokrajinama Tirol i Vorarlberg tijekom skijaske sezone 2014./15., sto je posljednji natjecaj na koji se mogao javiti i veci broj kandidata iz Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inozemstvo kao jedino rjesenje

“Zbog gospodarske krize, koja sve vise poprima obiljezja endemske, mladi gube povjerenje u mogucnost i sposobnost rjesavanja krize pa rjesenje vide u inozemstvu. Trenutna nacionalna vlast posasti odljeva mlade i visokoobrazovane radne snage ne pridaje epitet problema, nego ga radije uzima kao rjesenje jer kompenzira nesposobnost generiranja dovoljnog broja novih radnih mjesta”, komentira dr. Vladimir Cavrak s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu.

Iako strucnjaci za demografiju tvrde kako, zbog krize u Europi i specificnih potreba trzista rada, ne treba ocekivati masovni odljev stanovnika, usporediv s odlaskom oko 300.000 osoba od pocetka 60-ih do 70-ih godina proslih stoljeca, vodeci hrvatski demograf, dr. Andelko Akrap, smatra da ce se broj stanovnika RH do 2050. smanjiti na 3,5 milijuna, s 4,3 milijuna koliko smo imali po popisu 2011. godine.

I sami imate iskustva s radom u inozemstvu, trazite posao negdje van Hrvatske, pokusali ste raditi vani i nije vas se narocito dojmilo. Pisite nam na adresu vijesti@portal.net.hr i podijelite s nama vasa iskustva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo