Posljednjih tjedana izvještavali smo o opasnoj vožnji u suprotnom smjeru koja je prvo zabilježena na autocesti A1, a naklon toga i na osječkoj obilaznici.
Ovi opasni manevri ne samo da dovode u opasnost vozače, već i ostale sudionike u prometu.
Policijski službenici tijekom 2022. godine utvrdili su 35 prekršaja vozača koji su upravljali vozilom kolničkom trakom namijenjenom za promet vozila iz suprotnog smjera, odnosno u suprotnom ili zabranjenom smjeru i to na autocesti, brzoj cesti i cesti namijenjenoj isključivo za promet motornih vozila, kazali su nam iz MUP-a na naš upit koliko takvih prekršaja policija zabilježi godišnje. Od navedenih počinitelja, njih 27 su bili hrvatski državljani, a 8 strani državljani.
I ove godine zabilježeni su takvi prekršaji. Kako nam kažu iz MUP-a, u prva tri mjeseca 2023. godine utvrđeno je 8 opisanih prekršaja. Sedam prekršaja počinili su hrvatski državljani, a jedan prekršaj strani državljanin.
Drakonske kazne
Kazne za takve prekršaje su jako visoke. Temeljem odredbe članka 49. stavka 5. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, za predmetni je prekršaj propisana novčanom kazna u iznosu od 1320,00 do 2650,00 eura ili kazna zatvora u trajanju do 60 dana.
"Temeljem istog članka, stavka 7. i 10. citiranog Zakona će se, vozaču koji je proglašen krivim za predmetni prekršaj, izreći zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od najmanje šest mjeseci ako je prekršaj počinjen drugi put te najmanje 12 mjeseci ako je prekršaj počinjen treći odnosno svaki sljedeći put", dodali su iz MUP-a.
Također, vozaču se u evidenciju upisuje šest negativnih prekršajnih bodova ako je pravomoćnom odlukom o prekršaju proglašen krivim za navedeni prekršaj.
Vožnja u suprotnom smjeru zasigurno je jedan od najtežih prekršaja koje vozač može napraviti na autocesti, dodaju iz MUP-a, a u slučajevima prometnih nesreća vrlo često završava s nastradalim osobama.
Nepažnja i nedostatak koncentracije
Razlozi zbog kojih vozači rade navedene prekršaje su različiti. "Kad govorimo o razlozima vožnje autocestom u suprotnom smjeru, najčešće se radi o nepažnji i nedostatnoj koncentraciji (možda i premorenosti, utjecaju alkohola, korištenju mobitela za vrijeme vožnje, neiskustvu vožnje autocestom i dr.) prilikom uključivanja na kolnik prometnice, a znatno rjeđe o nepoznavanju značenja prometne signalizacije ili samim nedostacima prometne signalizacije", rekli su nam iz Ministarstva unutarnjih poslova.
Ukoliko vozači primijete da netko od ostalih sudionika u prometu čini takav prekršaj, važno je brzo i pravovaljano reagirati. "Kako bi se žurno uputile policijske ophodnje na kritičnu dionicu autoceste u cilju otkrivanja, zaustavljanja i sankcioniranja vozača koji vozi u suprotnom smjeru te kako bi se poduzele druge mjere i radnje u cilju sprječavanja događanja incidentnih situacija, građani trebaju što prije dojaviti takav događaj pozivajući jedinstveni broj za hitne službe 112 ili 192 (policija) te 1987 (Hrvatski autoklub)", odgovaraju iz MUP-a na upit Net.hr-a.
Inače, nedavno smo objavili snimke koje su zabilježile kamere Hrvatskih autocesta u kojima se vide prekršaji, a koje su nepažljivi vozači napravili na našim cestama.